LIGA CAMPIONILOR: SEVILLA-BAYERN MUNCHEN 1-2 şi germanii sunt favoriţi la calificarea în semifinale

Nemţii se impun în Andaluzia. Două autogoluri le-au adus acestora victoria cu 2-1 la Sevilla.
Iulian Tudor
03 apr. 2018, 11:33
LIGA CAMPIONILOR: SEVILLA-BAYERN MUNCHEN 1-2 şi germanii sunt favoriţi la calificarea în semifinale

SEVILLA-BAYERN MUNCHEN 1-2. În al doilea meci al serii, Bayern Munchen s-a impus pe terenul lui FC Sevilla, scor 2-1, deși a fost condusă cu 0-1.

Sevilla a deschis scorul în minutul 31, prin Sarabia, care a fructifica pasa lui Escudero și l-a învins fără emoții pe Ulreich. Bayern a egalat în minutul 37, când șutul lui Ribery a fost deviat în proprie poartă de Jesus Navas.

Bayern a dat lovitura decisivă în minutul 68, prin Tiago Alcantara, care a finalizat cu capul după centrarea perfectă a lui Ribery. Returul va avea loc pe 11 aprilie, pe terenul lui Bayern Munchen.

 

Sferturile Champions League este faza maximă atinsă de Sevilla în participările sale europene, fiind atinsă în urmă cu 60 de ani (sezonul 1957/1958), când a fost eliminată de Real Madrid (scor 2-10 la general). Astfel, andaluzii ar scrie istorie dacă ar reuşi calificarea în careul cu aşi. Nu doar că aceasta ar reprezenta o premieră, dar învinsa ar fi o cvintuplă câştigătoare a trofeului, Bayern Munchen. Gândul managerului Vincenzo Montella este întărit de încrederea căptătată după ce Sevilla a produs marea surpriză a optimilor, eliminând-o pe Manchester United.

TELEKOMSPORT LIVE VIDEO LIGA CAMPIONILOR SEVILLA-BAYERN MUNCHEN. Bayern este însă o forţă în acest moment, care sâmbătă a călcat-o în picioare pe Borussia Dortmund, învingând-o cu 6-0. Mai mult, bavarezii vor deveni matematic campionii Germaniei pe 7 aprilie, dacă vor reuşi să o învingă pe Augsburg. Golgeterul Robert Lewandowsky a ajuns la 35 de reuşite în acest sezon, iar în aceste săptămâni s-a vorbit mult de interesul Realului pentru el, însă managerul Jupp Heynckes a replicat tăios: „Real n-are absolut nicio şansă să-l achiziţioneze pe Robert”.

Returul sfertului de finală FC Sevilla-Bayern va avea loc pe 11 aprilie, la Munchen.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ce meserie are, de fapt, fata lui Francesco Totti. La doar 19 ani câștigă 7.500 de euro foarte ușor
Capital.ro
Vor primi buletin electronic cu cip. Decizia statului român pentru moldoveni: Regret enorm că am ajuns aici
Playtech.ro
Ce să adaugi în varul pentru copaci pentru un efect dublu. Protejează pomii și nici nu se curăță după ploi
Adevarul
Cum l-au extras comandourile SEAL pe pilotul american rănit în Iran, de la 2.100 de metri altitudine: strategia secretă a CIA
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, reacție nervoasă în studioul Digi Sport: ”Să vină el și să vă facă emisiunile și întrebările!”
MediaFlux
Biserica din Ierusalim va fi închisă de Paște pentru credincioși. Anunț important!
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj