Vladimir Putin avertizează împotriva provocărilor, după atacul chimic din Siria. El a vorbit la telefon cu Angela Merkel

Preşedintele rus, Vladimir Putin, a avertizat luni împotriva "provocărilor şi speculaţiilor" considerate "inadmisibile", după presupusul atac chimic din oraşul sirian Douma, ultimul bastion rebel din provincia Ghouta Orientală.
Iulian Tudor
09 apr. 2018, 18:17
Vladimir Putin avertizează împotriva provocărilor, după atacul chimic din Siria. El a vorbit la telefon cu Angela Merkel

Cu prilejul unei convorbiri telefonice cu cancelarul german, Angela Merkel, „partea rusă a atras atenţia asupra caracterului inadmisibil al provocărilor şi speculaţiilor” legate de acest atac chimic, a afirmat Kremlinul într-un comunicat. La rândul său, purtătorul de cuvânt al guvernului german, Steffen Seibert, a menţionat într-un comunicat că, în cursul acestei discuţii telefonice, „cancelarul a condamnat noile atacuri cu gaz din oraşul sirian Douma„.

Un presupus atac chimic la Douma, bastion rebel din apropierea Damascului, a făcut sâmbătă 48 de morţi, potrivit Căştilor Albe, un grup de prim-ajutor în zona rebelă, şi ONG-ului medical Syrian American Medical Society (SAMS), dar aceste afirmaţii nu au putut fi verificate din sursă independentă.

Citeşte şi Rusia, încolţită din nouă de Marea Britanie şi SUA. Ar putea da socoteală pentru atacul cu arme chimice din Siria

Cei doi lideri au discutat, de asemenea, despre situaţia din Ucraina, unde un acord de prelungire a armistiţiului pentru perioada Paştelui a intrat în vigoare la 30 martie.

Potrivit Kremlinului, a fost subliniată „importanţa respectării armistiţiului de Paşte„, precum şi „continuarea eforturilor vizând asigurarea schimbului de ostatici deţinuţi ilegal„.

Angela Merkel şi Vladimir Putin „au căzut de acord asupra faptului că Acordul de la Minsk trebuie să fie aplicat rapid şi complet„, că „recentul armistiţiu de Paşte trebuie menţinut şi că schimbul de prizonieri trebuie dus la îndeplinire„, a precizat la rândul său Berlinul.

Conflictul care opune armata ucraineană separatiştilor proruşi din estul Ucrainei a făcut peste 10.000 de morţi de la declanşarea sa în 2014. Altercaţiile sunt în continuare numeroase, în pofida Acordului de pace de la Minsk semnat în februarie 2015.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Miruna se zbate între viață și moarte, după ce a luat o bacterie de pe litoral! Tânăra de 18 ani este conectată la aparate
Fanatik.ro
Record! Câte beri s-au băut pe „Ion Oblemenco” la Universitatea Craiova – Levski Sofia. Exclusiv
Capital.ro
Curs valutar joi, 30 iulie. Ce valoare au euro, dolarul american și gramul de aur. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute
Playtech.ro
Cum vor fi notați elevii din 2026. Ministerul Educației explică noile reguli de evaluare
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Medicii au stabilit cu ce boală se confruntă, de fapt, Miruna! Adolescenta în vârstă de 18 ani se află în stare gravă, după ce a contactat o bacterie pe litoral
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Victor Becali a dat cărțile pe față în legătură cu ”ruptura” dintre el și vărul Gigi: ”Mărginași cărora le place să se trezească vorbind!”
MediaFlux
Lăsata secului pentru Postul Adormirii Maicii Domnului. Ce reguli trebuie să respecte credincioșii
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România