Fostul preşedinte al Zimbabwe, Robert Mugabe, anchetat pentru dispariţia unor diamante în valoare de 15 miliarde de dolari

Fostul preşedinte al Zimbabwe Robert Mugabe a fost citat să se prezinte în faţa Parlamentului la 9 mai pentru a da explicaţii în legătură cu "dispariţia unor diamante în valoare de 15 miliarde de dolari".
Iulian Tudor
20 apr. 2018, 12:43
Fostul preşedinte al Zimbabwe, Robert Mugabe, anchetat pentru dispariţia unor diamante în valoare de 15 miliarde de dolari

„Am stabilit data de 9 mai când fostul preşedinte se va prezenta pentru a depune mărturie”, a declarat Temba Mliswa, preşedintele Comisiei parlamentare pentru minerit şi energie, citat de ziarul de stat Herald.

„Comisia s-a reunit joi şi a decis să îl invite pe fostul preşedinte Mugabe pentru a da explicaţii în legătură cu dispariţia unor diamante în valoare de 15 miliarde de dolari”, a adăugat el.

Mugabe, care a condus Zimbabwe de la independenţă în 1980, a fost forţat să demisioneze în noiembrie sub presiunea armatei, a străzii şi a partidului său, Zanu-PF, aflat încă la putere. Fostul om forte al ţării, care beneficiază de o pensie substanţială, a lăsat Zimbabwe într-o criză economică profundă, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Le-au căzut DIAMANTE din cer

Deputaţii doresc să-i pună întrebări cu privire la declaraţiile făcute în 2016 în care regreta că ţara sa a pierdut venituri de 15 miliarde de dolari din diamante din cauza corupţiei şi a evaziunii de capital practicate de companiile miniere străine.

Comisia parlamentară responsabilă de acest dosar a convocat deja pentru declaraţii foşti miniştri, şefi de poliţie şi înalţi oficiali ai administraţiei ţării.

Într-un raport publicat anul trecut, ONG-ul Global Witness i-a acuzat pe lideri din Zimbabwe că au deturnat ani de zile profiturile din exploatarea diamantelor pentru a finanţa acţiuni de reprimare a adversarilor politici.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Antrenor demis în SuperLiga! Mihai Teja, dat afară de Metaloglobus după 1-2 cu Universitatea Craiova. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în televiziune. Iubita actriță a murit. Cancerul a învins-o. Toată lumea a văzut-o la TV
Playtech.ro
Documentul obligatoriu pentru toate asociațiile de proprietari. Model regulament de bloc, tot ce trebuie să conţină actul
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Nu FCSB! Gino Iorgulescu, acuzat că i-a oferit ”avantaje” unei alte echipe din SuperLiga în lupta pentru play-off: ”A trecut pe lângă noi fără să ne dăm seama!”
MediaFlux
Zelenski, dispus să se întâlnească cu Putin, cu o singură condiție. Posibilă pace până în noiembrie în Ucraina
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj