Românii se pregătesc de două minivacanţe. Vezi care este cea mai căutată destinaţie de sezon

Se apropie două sărbători legale naţionale, pe 28 mai (a doua zi de Rusalii) şi 1 iunie (Ziua Copilului), iar cei care îşi pot lua concediu de odihnă ar putea avea parte de o vacanţă de nouă zile.
Filip Stan
24 mai 2018, 10:27
Românii se pregătesc de două minivacanţe. Vezi care este cea mai căutată destinaţie de sezon

Anul 2018 ne-a rasfatat din plin cand a fost vorba despre minivacante. Inca de la inceputul anului, ne-am bucurat pe rand de vacanta de Anul Nou, vacanta de Pasti, vacanta de 1 mai. Iata ca a venit randul altor doua minivacante. Mai exact, incepand de sambata, 26 mai, romanii intra in vacanta pana luni, 28 mai 2018, inclusiv cu prilejul sarbatoririi Rusaliilor (duminica si luni, 27-28 mai). 

Urmatoarea minivacanta este prilejulita de ziua de 1 iunie 2018, declarata oficial zi libera in noiembrie 2016. Astfel, incepand de vineri, 1 iunie 2018 si pana duminica 3 iunie 2018, inclusiv, romanii vor fi din nou in vacanta.

Românii preferă să meargă în vacanţă cu zboruri charter, 35% din rezervările pentru vara aceasta fiind realizate pentru pachete cu avionul, arată datele turoperatorului Paralela 45, care subliniază că unul din trei turişti alege sejururi cu avionul datorită duratei reduse până la destinaţie. Cea mai căutată destinaţie pentru acest sezon este Antalya, care a înregistrat o creştere de 70%.

„Peste 25.000 de turişti români au cumpărat pachete cu zboruri charter pentru sezonul estival din acest an, cu 32% mai mulţi faţă de 2017. Sejururile cu zboruri charter sunt, de altfel, cele mai vândute pachete pentru vara 2018, în comparaţie cu cele cu transport individual”, spun oficialii touroperatorului.

Destinaţia vedetă a anului este Antalya, susţinută de creşterea cererii cu 70% faţă de anul trecut.

„Cele mai multe rezervări s-au făcut în perioada de early booking, când un pachet de şapte nopţi pentru luna aprilie a putut fi cumpărat cu 390 de euro. Cursele către Antalya din aprilie, mai şi iunie au fost ocupate în proporţie de 98%, în timp ce gradul de ocupare pe cele din iulie, august, septembrie şi octombrie, operate nu numai din Bucureşti, ci şi din Cluj-Napoca, Timişoara, Iaşi şi, în premieră anul acesta, Târgu Mureş, este în acest moment de 67%”, adaugă reprezentanţii companiei.

Turoperatorul Paralela 45 estimează că peste 18.000 de clienţi ai agenţiei îşi vor petrece vacanţa de vară în staţiunile de pe riviera turcească şi 170.000-180.000 de turişti la nivel de ţară.

Antalya este aleasă de familii, pentru confortul oferit de all inclusive, dar şi de tineri, care descoperă adrenalina în afara resorturilor, fie la rafting, buggy safari, scuba diving ori la plimbarea cu gondola pe cea mai lungă instalaţie de cablu din Europa. 80% dintre ei aleg un sejur de şapte nopţi, în timp ce 20% optează pentru un sejur prelungit, între 10 şi 14 nopţi.

În Grecia (insulele Samos şi Lesbos oferite, în premieră anul acesta, ori în Creta, Corfu, Rhodos, Kos, Santorini şi Zakynthos), turiştii preferă în special hotelurile de patru stele şi transportul cu avionul. Grecia este, de asemenea, la mare căutare, iar o tendinţă în creştere a preferinţelor se observă pentru insulelele mai puţin aglomerate cum sunt Samos şi Lesbos, lansate după cererea tot mai accentuată pentru destinaţii liniştite.

În Spania, cele mai căutate zone sunt Costa Blanca, Costa Dorada, Costa del Sol, Costa Brava, Tenerife, Grand Canaria şi Palma de Mallorca, la pachete de la 590 de euro/persoană pentru şapte nopţi de cazare la un hotel de trei stele, transport cu avionul, transferuri şi taxe incluse.

În Cipru, o vacanţă costă de la 446 euro/persoană pentru şapte nopţi de cazare la un hotel de trei stele, cu avionul, taxe de aeroport şi transferuri incluse, iar în Croaţia, disponibilă pe zboruri charter săptămânale, lansate de turoperator cu trei ani în urmă, pachetele pornesc de la 480 de euro/persoană.

Per total, creşterea volumului vânzărilor în primul trimestru este de 28%.

„Le recomandăm turiştilor să rezerve din timp vacanţa, cu cât decid mai repede unde vor să călătorească cu atât au mai multe opţiuni de hoteluri la dispoziţie, la preţuri avantajoase. Având în vedere vânzările tot mai mari în early booking, estimăm că ofertele de tip last-minute vor fi din ce în ce mai puţine sau chiar inexistente pe unele destinaţii unde există cerere mare nu doar pe piaţa românească, ci la nivel european”, spune oficialul Paralela 45, potrivit news.ro.

În România, vânzările pentru vacanţa de vară la mare au crescut cu 20% datorită emiterii voucherelor de vacanţă şi pentru bugetari, cele mai căutate staţiuni fiind Mamaia, Eforie Nord, Olimp şi Venus, la hoteluri de trei şi patru stele.

DailyBusiness
Prețul halucinant pe care trebuie să-l dai pentru o salată în aeroport, potrivit unei fotografii virale. „E de noaptea minții”
Spynews
Oana Marica și-a cumpărat o geantă la preț de garsonieră! Suma pe care Bunesa a scos-o din buzunar pentru plăcerea sa nevinovată | FOTO
Bzi.ro
Scandal la Insula Iubirii 2025! Marian acuză Antena 1 că „măsluiește” filmările. Confruntare directă cu Radu Vâlcan
Fanatik.ro
Jackie Chan a rămas blocat sub apă în timpul unei filmări. Clipe de groază pentru faimosul actor
Capital.ro
Călin Georgescu NU s-a retras! Vrea să revină la putere. Ce plan are
Playtech.ro
Este păcat să bei alcool și să fumezi? Ce spune un preot celebru
Adevarul
Cresc ratele pentru creditele ipotecare de la 1 octombrie. Cum poate fi atenuat impactul
wowbiz.ro
Unde va fi înmormântat Irinel Columbeanu? Fostul afacerist și-a exprimat clar dorința și a lăsat directive apropiaților: „Ar trebui să iau legătura după decesul lui”
Evz.ro
Relația balerinei Vica, desfășurată în secret, a stârnit ecouri puternice. Acum are un copil cu milionarul român
Prosport.ro
Maria, clona lui Kim Kardashian, a atras toate privirile. Cum și-a făcut apariția prezentatoarea TV
kanald.ro
Un român a murit în Spania, într-un incendiu de vegetație masiv. Bărbatul ar fi încercat să salveze caii de la centrul de echitație la care era angajat
Cancan.ro
'Emmanuel Macron să își pregătească sicriul'. E anchetă în Franța, după mesajul devenit viral
iamsport.ro
Domeniul care ”va avea un recul”, dar pe care milionarul Cristi Borcea continuă să mizeze: ”Încă se vor face bani!”
MediaFlux
Mugur Isărescu intervine în problema pensiilor. Sfatul guvernatorilor pentru oficiali
stirilekanald.ro
A fost decretată STARE de URGENȚĂ! Anunțul președintelui: Aducem armata dacă e nevoie
Banii românilor din bănci vor fi impozitați! De la ce sumă se aplică legea!