Lucian Romaşcanu, fostul ministru al Culturii: Nu plec din PSD! Mărturisesc că văd lucruri criticabile în partid

Lucian Romaşcanu, fost ministru al Culturii în Guvernul Tudose, scrie pe Facebook că nu va pleca din PSD, deşi au apărut informaţii în acest sens, dar recunoaşte că sunt lucruri criticabile în partid, care îşi pot găsi rezolvarea tot în interiorul PSD.
Filip Stan
25 mai 2018, 18:41
Lucian Romaşcanu, fostul ministru al Culturii: Nu plec din PSD! Mărturisesc că văd lucruri criticabile în partid

„Nu plec din PSD! Înţeleg, după douăzeci de ani de media, cât de mult se poate înţelege din presa românească, atât din cele ce se văd cât şi din cele ce se petrec în zone mai absconse. Să zicem că zona absconsă şi nu scăderea în profesie îi împiedică pe unii dintre jurnalişti să-şi sune „clienţii” când aceştia fac subiectul câte vreunei ştiri. Astăzi am aflat din presă că negociez plecarea din PSD împreuna cu şeful meu Ion Marcel Ciolacu; ştire dată, preluată şi răspreluată fără un ţâr la telefonul propriu spre o minimă verificare. Pentru că nu ţâr, lămuresc eu aici:

– Sunt în PSD şi predecesorii din ianuarie 1990, membru fondator al organizaţiei de tineret a FSN
– Nu am am fost în alt partid nici măcar în vizită (pe bune!)

– Am primit încrederea alegătorilor ca senator pe listele acestui partid în 2016; avem, pe lângă responsabilitatea la nivel naţional, multe de facut pentru Buzău
– Am fost ministru (unii zic că bun…) într-un guvern al PSD
– Am, în zonele fundamentale, o anumită fidelitate care mă împiedică la gesturi incorecte
– Sunt destul de fraged în politica mare să mut pânzele după cum bate vântul într-un anumit moment

Iată câteva motive pentru care plecarea din PSD nu este pentru mine o opţiune”, scrie fostul ministru al Culturii pe Facebook.

Lucian Romaşcanu recunoaşte însă că sunt lucruri care pot fi făcute mai bine.

„Mărturisesc deschis că văd şi eu lucruri criticabile în PSD, sunt sigur că uneori abordarea unor zone s-ar putea face mai bine, am şi eu aşteptări mari de la mine, de la şefii şi colegii mei. Dar, iarăşi, cred că toate astea se pot discuta şi îndrepta în interior, fără a scoate maşina de spălat rufe în stradă”, mai scrie Romaşcanu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Andrei Rotaru de la Insula Iubirii a lansat un nou atac la adresa Cristinei Petre! Ce a transmis de această dată
Fanatik.ro
Bombă la Steaua! Daniel Oprița și-a dat demisia! Echipa are doar 6 jucători pentru meciul din Cupa României cu Csikszereda și intră cu juniorii
Capital.ro
Un paradis exotic devine mai accesibil românilor. Primul charter direct pleacă din București. Cât costă biletele
Playtech.ro
ANM anunță o răcire puternică în România. Cât durează furtunile și când revin temperaturile de aproape 40 de grade
Adevarul
„Rămășiță din anii ’90... azi nu mai înseamnă nimic”. De ce își pun mulți șoferi stickere IPA pe mașini și ce spune legea
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ei sunt tinerii care și-au pierdut viața în Grecia, după ce elicopterul în care se aflau s-a prăbușit. Erau proaspăt căsătoriți și se aflau în luna de miere
iamsport.ro
Antrenorul care a avut rezultate cu FCSB nu ar mai colabora cu Gigi Becali: ”Aș lucra oriunde sunt respectat”
MediaFlux
Șefa CCR, Simina Tănăsescu, a explicat de ce s-a întâlnit de fapt cu Ilie Bolojan: Am adresat o întrebare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat