Un fost prim-ministru, condamnat la 10 ani de închisoare pentru corupţie

Fostul premier pakistanez, Nawaz Sharif, a fost condamnat la 10 ani de închisoare de către o instanţă anticorupţie, au informat surse judiciare.
Sânziana Stancu
06 iul. 2018, 16:42
Un fost prim-ministru, condamnat la 10 ani de închisoare pentru corupţie

Sentinţa de 10 ani de închisoare a fost aplică fostului premier Nawaz Sharif de către un tribunal anticorupţie. Surse judiciare afirmă că această măsură împotriva fostului premier intervine chiar în momentul în care partidul său se pregăteşte de algerile legislative ce vor avea loc în 25 Iulie.

Sharif a lipsit de la audierea programată de un tribunal din Islamabad. El a primit 10 ani de închisoare şi o amendă de aproximativ 10 milioane de dolari,a declarat avocatul său, Mohammad Aurangzeb, citat de AFP. 

Citeşte şi Un fost premier, condamnat la închisoare pentru abuz de putere: Şi-a cumpărat un Mercedes de 600.000 de euro cu bani publici

Potrivit procurorului Sardar Muzaffar Abbas, instanţa a ordonat şi confiscarea imobilelor în chestiune de către guvernul federal.

Sharif se află în prezent în Londra, alături de soţia sa care este bolnavă de cancer.

În Iulie 2017, Curtea Supremă pakistaneză a scurtat cel de-al treile mandat consecutiv al lui Sharif, după dezvăluiri despre bunurile şi averea acestuiaşi a familiei sale. Este vorba despre bunuri imobiliare deţinute de familia sa prin intermediul unor hondinguri off-shore.

Partidul lui Sharif este condus acum de către fratele său, Shahbaz Sharif şi este unul dintre principalii candidaţi în alegerile legislative ce vor avea loc în data de 22 Iulie, în întrega ţară.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cât costă cele mai ieftine bilete la Campionatul Mondial. FIFA a luat decizia după ce și-a pus fanii fotbalului în cap
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Ce pensie primeşti după 40 de ani de muncă: modalitate simplă de calcul în funcţie de salariu Social
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Jurnalista Simona Popescu s-a stins din viață! Aceasta a pierdut lupta cu o boală nemiloasă, la doar 59 de ani
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde