EXPLOZIE puternică în Bologna. Un camion cisternă încărcat cu materiale inflamabile a sărit în aer VIDEO

Un camion cisternă care transport materiale inflamabile a explodat, luni după-amiază, pe şoseaua de centură din Bologna, în nordul Italiei, provocând un incendiu uriaş, potrivit presei italiene. Bilanţul provizoriu indică doi morţi şi în jur de 70 de răniţi, dintre care 14 sunt în stare gravă. Autorităţile se aşteaptă ca numărul victimelor să fie mai mare, anunţă ANSA. Deocamdată autorităţile italiene nu au notificat oficiul consular cu privire la existenţa unor cetăţeni români printre victime, a anunţat MAE.
Filip Stan
06 aug. 2018, 12:54
EXPLOZIE puternică în Bologna. Un camion cisternă încărcat cu materiale inflamabile a sărit în aer VIDEO

Explozia puternică s-a produs în cartierul Borgo Panigale, în apropiere de aeroport din Bologna. În imaginile spectaculoase se vede cum mingile de foc „zboară” şi se îndreaptă spre cer. 

O autocisternă care transporta substanţe inflamabile a intrat ]n coleyiune cu un alt vehicul pe Autostrada A4, între Grisignano şi Padova, în zona Villafranca Padovana. Cele două vehicule au luat foc, incendiul fiind urmat şi de o exployie puternică. Două persoane şi-au pierdut viaţa, alte 70 sunt rănite, dintre care 14 sunt în stare gravă, dar autorităţile se aşteaptă ca numărul victimelor să fie mai mare.

 

Geamurile mai multor case din apropiere s-au spart. Un pod de pe autostradă s-a prăbuşit parţial, iar în urma exploziei s-a format un crater uriaş în asfalt. 

Centura oraşului Bologna, care face parte din Autostrada A14, a fost închisă în urma accidentului rutier, în zonele Borgo Panigale, Emilia şi Caduti di Amola. Din cauza accidentului, s-au format coloane de maşini pe câţiva kilometri la periferia oraşului Bologna.


 

MAE: Consulatul României urmăreşte îndeaproape evenimentele legate de explozia produsă în apropierea aeroportului din Bologna

Consulatul General al României la Bologna urmăreşte îndeaproape evenimentele legate de explozia produsă luni în apropierea aeroportului din localitatea italiană, iar în prezent nu există solicitări de asistenţă din partea unor cetăţeni români, se arată într-un răspuns al Ministerului Afacerilor Externe (MAE), la solicitarea AGERPRES.

 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, omagiat de toți jucătorii lui Galatasaray! Tricouri speciale și banner dedicat marelui „Il Luce”
Capital.ro
Sprijin financiar de 5.000 de lei pentru angajați. Ministerul Muncii pregătește un pachet de ajutor: Protejarea drepturilor, o prioritate
Playtech.ro
Inflația va crește peste estimări până în vară. Ce înseamnă asta pentru românii de rând punctual
Adevarul
Un francez și-a demolat locuința pentru a alunga românii care o ocupau ilegal. „Nu mai aveam altă opțiune”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Sprijin financiar suplimentar pentru studenți: 2.550 lei. Proiectele se depun până la 29 mai 2026
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj