Ministrul Deneş spune că la nivel naţional sunt 25 de focare de pestă porcină africană la mistreţi, iar 5.000 de exemplare vor fi ucise

Ministrul Apelor şi Pădurilor, Ioan Deneş, spune că, la nivel naţional, sunt 25 de focare de pestă porcină africană la mistreţi, astfel că aproximativ 5.000 de exemplare aflate în zonele respective vor fi ucise.
Iulian Tudor
14 aug. 2018, 12:55
Ministrul Deneş spune că la nivel naţional sunt 25 de focare de pestă porcină africană la mistreţi, iar 5.000 de exemplare vor fi ucise

Ioan Deneş a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă susţinută la Constanţa, că în acest judeţ vor fi omorâţi 960 de mistreţi, informează news.ro.

„În ordinul de ministru din 15 mai 2018, pe baza normativelor stabilite de ICAS, s-a aprobat o cotă de recoltă de 726 de mistreţi. Aceasta este recolta care s-a aprobat fără să fi apărut pesta porcină africană”, a spus ministrul.

Citeşte şi Au fost stinse primele focare de pestă porcină într-o comună din Satu Mare

El a adăugat că a fost suplimentat acest număr cu 234 de exemplare, astfel că numărul total al mistreţilor care vor fi ucişi în judeţul Constanţa ajunge la 960, operaţiunea urmând să se desfăşoare timp de 90 de zile.

Ministrul a precizat că în judeţul Constanţa nu a fost identificat vreun mistreţ infectat cu pesta porcină africană, dar asta nu înseamnă că nu ar putea fi.

„În judeţul Constanţa nu este identificat sau declarat vreun mistreţ infectat cu pesta porcină africană. Dar, dacă nu e declarat niciun caz de mistreţ, asta nu înseamnă că în realitate nu s-ar putea să fie pesta porcină africană la mistreţi”, a afirmat Ioan Deneş.

El a menţionat că, la nivel naţional, primul caz de mistreţ infectat cu pesta porcină africană a fost confirmat în urmă cu două luni.

„La mistreţi, primul caz infectat cu pesta porcină africană a fost în urmă cu două luni de zile, declarat. Palierul de abordare a acelei zone infectate şi a zonei tampon se face pe două nivele. Primul nivel a fost de interzicere totală a vânătorii în acea zonă tampon, plus zonă infectată, deci pe cei 15 kilometri a fost iniţial, şi interzicerea hrănirii animalelor în acea zonă. S-a constatat după două luni de zile că acest lucru nu a limitat extinderea pestei porcine”, a spus ministrul Apelor şi Pădurilor.

El a afirmat că în ţară sunt 25 de focare de pestă porcină africană la mistreţi, iar în aceste zone toţi mistreţii trebuie ucişi în 30 de zile.

„În acest plan suplimentar de măsuri sunt reglementate atât zonele de focar la mistreţi, la nivel naţional sunt 25 de focare. În aceste zone de focar s-a precizat foarte clar că pe o rază de 13 kilometri, conform directivei, şi HG 830, în termen de 30 de zile, tot ce înseamnă mistreţi trebuie recoltaţi. În cele 25 de focare, pe baza evidenţelor pe care le avem, sunt aproximativ 5.000 de mistreţi”, a precizat Deneş.

El a spus că aceste zone se află în nord-vestul ţării şi în zona de sud-est.

Ministrul a menţionat că mistreţii respectivi vor fi ucişi prin pândă şi dibuire, nu vor fi goniţi. De asemenea, în zonele de frontieră mistreţii vor fi ucişi de echipe mixte formate din vânători autorizaţi, personal silvic cu sprijinul personalului MAI.

DailyBusiness
Românii, „salahorii” Europei: Muncim cel mai mult, dar trăim cel mai puțin!
Spynews
”Credeam că va fi pentru tot restul vieții”. Alina Sorescu, confesiuni emoționante despre căsătoria cu Alexandru Ciucu
Bzi.ro
Cătălin Botezatu a recunoscut totul: „Sunt dependent de fiole!”
Fanatik.ro
Habemus Dan! Nicușor Dan este noul președinte al României după numărarea a 100% din voturi: 53,60 – 46,40! Rezultate finale, date oficiale BEC alegeri prezidențiale 2025, turul 2
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu: Se termină! Lovitură după ce George Simion a pierdut alegerile
Playtech.ro
Imagini inedite cu Nicușor Dan în prima zi după alegerile prezidențiale. Cum a fost surprins noul președinte al României
DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Adevarul
Vladimir Putin extinde una dintre cele mai controversate baze de testare a rachetelor nucleare din epoca post-sovietică
wowbiz.ro
„Vai și amar de voi, sunteți niște terminate” Culiță Sterp TUNĂ ȘI FULGERĂ, după ce soția lui a fost criticată în urma imaginilor de la botez. Ce mesaj ȘOCANT a transmis
Spynews
Trei zodii protejate de divinitate. Totul va merge în viața lor așa cum își doresc
Spynews
Adriana Bahmuțeanu, în proces cu fiul ei cel mare! Vedeta s-a prezentat în instanță fără avocat : ”Nu am apărător, o să văd ce fac”
Evz.ro
Viscol puternic și ninsori pe Transalpina. Redeschiderea drumului a fost amânată
Ego.ro
Oana Roman, momente dramatice, EXCLUSIV: ”O relație abuzivă și toxică...”
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
kanald.ro
Se modifică data la care vor fi livrate alocațiile copiilor în luna iunie 2025
Cancan.ro
George Simion, PRIMELE declarații după ce a pierdut în fața lui Nicușor Dan: 'Am fost singuri împotriva tuturor'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marea artistă pe care România a pierdut-o. A câștigat cele mai mari premii mondiale. Nimeni n-o va înlocui
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ce a postat Mădălina Ghenea în ziua în care noua iubită a milionarului Grigor Dimitrov, fostul partener al româncei, a scris că adoră „fiecare centimetru” din el
stirilekanald.ro
Mămica a doi copii, răpită din fața casei și abandonată într-o mașină în flăcări. Mesajele cumplite pe care le-a primit soțul de la răpitori
Cum te pregătești pentru o intervenție chirurgicală bariatrică?
MediaFlux
Prima fotografie cu Nicușor Dan după ce a devenit președinte! Gest incredibil după câștigarea alegerilor: Și-a dus singur fetița la școală FOTO
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Statul virează bani pe 20 mai. Cine sunt românii care primesc ajutoare