Facebook a anunţat că datele a milioane de utilizatori ar fi putut fi utilizate ilegal de o altă aplicaţie

Facebook a anunţat miercuri seara, târziu, că datele a 4 milioane de utilizatori ar fi putut fi utilizate ilegal de o altă aplicaţie, relatează MarketWatch.
Alina Costache
23 aug. 2018, 07:01
Facebook a anunţat că datele a milioane de utilizatori ar fi putut fi utilizate ilegal de o altă aplicaţie

Într-o postare pe blog, Facebook a informat că a blocat myPersonality, o aplicaţie care a fost cel mai activă înainte de 2012, pentru că aceasta nu a acceptat un audit şi pentru că a pus la dispoziţie date ale utilizatorilor unor cercetători şi unor alte companii.

Facebook va anunţa utilizatorii ale căror conturi au fost afectate şi a precizat că nu există dovezi că au fost afectaţi şi prietenii utilizatorilor respectivi.

Compania a blocat în acest an aplicaţiile care aveau acces la datele utilizatorilor, în urma scandalului legat de firma de consultanţă Cambridge Analytica, care a implicat aproximativ 87 de milioane de utilizatori.

Facebook a precizat miercuri că între timp a suspendat peste 400 de aplicaţii.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Cum a ajuns unui neamț să îi placă mai mult în România decât în Germania. S-a mutat în țara noastră de ani buni
Capital.ro
Schimbare la ITP în România. Șoferii vor fi controlați direct în mers: Alertă automată, oprire și amendă
Playtech.ro
Care este pluralul corect al cuvântului „spam”. Cei mai mulţi folosesc forma greşită
Adevarul
Momentul în care Melania Trump apare însoțită de un robot umanoid la Casa Albă. „Este înfricoșător”
wowbiz.ro
Codruța Filip, „săgeată” pentru Valentin Sanfira? Mesajul cu subînțeles postat de artistă după ce a confirmat divorțul: „Nimeni nu joacă mai bine rolul de victimă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lovitură pentru șoferi! OUG pentru ieftinirea carburanților a fost amânată din nou
iamsport.ro
Gică Hagi e contestat: ”Nu merită să devină selecționerul României. E o pierdere de timp”
MediaFlux
PAPARAZZI Patrice Cărăușan de la Survivor se ascunde prin București! Vedeta Antena 1, încă în concurs, camuflată alături de iubit FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj