Hackerii au încercat să atace o bază de date a Partidului Democrat din SUA cu milioane de alegători

Hackerii au încercat să acceseze o bază de date a Partidului Democrat din Statele Unite care cuprinde milioane de posibili alegători, a dezvăluit miercuri compania care a dat semnalul de alarmă pentru acest atac cibernetic reamintind ofensiva serviciilor ruse de informaţii din perioada alegerilor prezidenţiale din 2016, relatează AFP.
Alina Costache
23 aug. 2018, 08:46
Hackerii au încercat să atace o bază de date a Partidului Democrat din SUA cu milioane de alegători

Cu mai puţin de trei luni înainte de alegerile legislative cruciale de la jumătatea mandatului, pe care democraţii mizează pentru a schimba majoritatea în Congresul de la Washington, compania Lookout a detectat „o tentativă de ‘phishing'” (înşelăciune electronică) contra Partidului Democrat.

Ea a ţintit o bază de date, numită „VoteBuilder”, gestionată de NGP VAN, una din principalele firme din acest domeniu, potrivit Agerpres

Piraţii au creat o pagină care o imita pe cea unde utilizatorii trebuie să introducă numele folosit şi parola. „După ce a fost avertizată gazda”, Digital Ocean, „site-ul de phishing a fost suprimat în câteva ore”, a explicat Lookout.

Identitatea hackerilor a rămas necunoscută. Responsabilul pentru securitatea informatică a Partidului Democrat, Bob Lord, a declarat pentru Washington Post că aceştia nu au reuşit să pătrundă în sistemul lor.

„Este evident că ei căutau informaţiile cele mai sensibile pentru partid – fişierele de alegători -, dar DNC a reuşit să împiedice atacul acţionând” cu ceilalţi actori din domeniu „pentru a-l identifica şi lua măsuri ca să îi pună capăt”, a spus el, potrivit Agerpres

Procurorul special însărcinat cu ancheta asupra ingerinţei Kremlinului în prezidenţialele americane din 2016 a pus sub acuzare în iulie 12 agenţi ai serviciilor ruse de informaţii pentru că au piratat calculatoarele Partidului Democrat în perioada campaniei lui Hillary Clinton împotriva republicanului Donald Trump.

Marţi, compania Microsoft a anunţat la rândul său că hackeri ruşi în serviciul Kremlinului au vizat site-uri ale unor grupuri conservatoare americane.

Hackerii au pus online site-uri falsificate ale Institutului Republican Internaţional, Institutului Hudson şi Senatului SUA.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Ea este sportiva din România care a uimit lumea atletismului. Record și titlu mondial sub privirile americanilor
Capital.ro
Alocația după 18 ani. Copiii majori care mai primesc bani de la stat în 2026. Condiția obligatorie prevăzută de lege
Playtech.ro
Cum îți faci bagajul fără să plătești taxe suplimentare la avion. Trucurile folosite de călătorii experimentați
Adevarul
Eclipsa de Soare din 12 august 2026, spectacol rar la apus. Adrian Șonka: „O imagine pe care poate nu o vezi niciodată în viață”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Românii care pot primi a 13-a pensie, dar și o pensie minimă de 600 de euro. Care sunt condițiile și cine beneficiază
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat