Augustin Lazăr, informaţii de ULTIMĂ ORĂ despre dosarul jandarmilor: „Avem documente care trebuie declasificate”

Procurorul general al României, Augustin Lazăr, a dat joi ultimele informații despre dosarul jandarmilor.
Alina Costache
20 sept. 2018, 08:26
Augustin Lazăr, informaţii de ULTIMĂ ORĂ despre dosarul jandarmilor:

Procurorul general Augustin Lazăr spune că documentele solicitate în ancheta privind violenţele din 10 august din Piaţa Victoriei nu au fost încă desecretizate şi că procurorii continuă să solicite şi alte acte şi aşteaptă declasificarea acestora.

Procurorul general a făcut aceste declaraţii joi dimineaţă, la ieşirea de la Ministerul Justiţiei, unde a participat, alături de Tudorel Toader, la o şedinţă a Consiliului de management strategic.

„Nu putem face niciun fel de afirmaţii până nu vor prezenta colegii care instrumentează acest dosar”, a declarat Augustin Lazăr, întrebat dacă există jandarmi puşi sub acuzare în dosarul privind violenţele din 10 august.

Întrebat dacă mai există documente pe care procurorii le-au cerut şi nu le-au primit, Lazăr a răspuns: „Mereu sunt documente care sunt solicitate pentru a se clarifica… Din păcate, nu au fost desecretizate, trebuie declasificate”.

El a spus că cercetările sunt, într-adevăr, mai dificile din această cauză, dar „până la urmă” documentele vor fi declasificate.

Lazăr, despre afirmaţiile lui Manda privind punerea sub acuzare miercuri a conducerii Jandarmeriei: E vizibil că sunt exagerate

De asemenea, întrebat dacă a discutat cu ministrul Justiţiei despre evaluarea pe care acesta i-o face, Lazăr a spus că şedinţa de la Ministerul Justiţiei a avut pe ordinea zi alte aspecte, legate de modernizarea strategiei instituţiilor judiciare.

Procurorul general declara la începutul acestei luni că majoritatea documentelor care constituie probe la dosarul privind violenţele din Piaţa Victoriei sunt clasificate, fapt ce „atrage o anumită dificultate în evaluarea lor”.

Numărul plângerilor înregistrate în dosarul violenţelor de la mitingul din 10 august din Piaţa Victoriei a ajuns la 763, anunţa Parchetul General în urmă cu o săptămână.

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 1 Bucureşti au deschis un dosar penal şi fac cercetări după ce 169 de jandarmi dintre cei care au participat la protestul din 10 august au reclamat că au fost agresaţi fizic şi moral. Activităţile de cercetare au fost delegate către organele de poliţie din cadrul Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Dialog uluitor Mircea Lucescu – soția Neli, de pe patul de spital: „Vreau să merg la Bratislava!” / „Schimb yala la ușă dacă pleci!”
Capital.ro
Adoptarea euro. 91% din numerarul național a fost retras. Anunț oficial al Băncii Naționale a Bulgariei
Playtech.ro
Cine are prioritate când două mașini virează stânga. Situația care creează confuzie în trafic
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă în județul Mureș! Două fetițe, de 4 și 5 ani, au dispărut din curtea locuinței, iar autoritățile solicită sprijinul cetățenilor pentru găsirea lor
iamsport.ro
Acord pentru ca Ion Țiriac să investească la Brașov. Suma este considerabilă
MediaFlux
Pensionarii care pierd 2.800 de lei dacă nu depun un document până marți, 31 martie la CNPP
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj