Liviu Dragnea, ţinut pe jar de ÎCCJ. Judecătorii au amânat luarea unei decizii cu privire la redeschiderea Dosarului Tel Drum

Judecătorii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au amânat luarea unei decizii privitoare la cererea DNA de a redeschide Dosarul Tel Drum, care-l vizează pe Liviu Dragnea. Dosarul fusese clasat în anul 2013.
Filip Stan
26 sept. 2018, 16:55
Liviu Dragnea, ţinut pe jar de ÎCCJ. Judecătorii au amânat luarea unei decizii cu privire la redeschiderea Dosarului Tel Drum

DNA cere redeschiderea unui dosar privind privatizarea Tel Drum, dosar care fusese închis tot de DNA, acum cinci ani. Atunci, specialiştii care făcuseră expertizele au constatat că nu există nicio privatizare subevaluată, licitație trucată sau achiziție ilegală.

Faptele au fost clasate în anul 2013, de procurorul de la DNA Paul Dumitriu. Pe atunci, procurorul a dat „neînceperea urmăririi penale„. Toate probele au dus spre ideea că nu sunt dovezi, iar cauza a fost clasată. Acum, după cinci ani, cei de la DNA cer redeschiderea acestui dosar. Redeschiderea se face când apar elemente noi.

Dosarul îl vizează pe Liviu Dragnea, dar şi pe alte persoane: Mugur Bătăuş, Victor Piperea, Gheorghe Giui, Ion Mirancea, Victoriţa Păscuţu şi Marian Fişcuci.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, în top 10 cele mai norocoase echipe din Conference League. Verdictul specialiștilor
Capital.ro
Lege la bloc în 2026. Proprietarii sunt obligați să plătească în acest caz. Nu contează la ce etaj locuiesc
Playtech.ro
Aparatele care încep să „mănânce” mai mult curent din septembrie. Cât poate crește factura unei familii
Adevarul
Păţania unui turist britanic amendat, fără să ştie, într-un autobuz STB din Capitală: „Am crezut că mă ajută pentru că îmi fusese respins cardul”
wowbiz.ro
Iubita lui Andrei Bordeianu, mesaj sfâșietor în mediul online! Influencerul a fost implicat într-un grav accident: „O să aprind o lumânare pentru tine…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
A anunțat în direct că Becali i-a găsit înlocuitor lui Baciu la FCSB: ”Trage de el să vină!”
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru anii de facultate și armată. Legea Pensiilor prevede cât valorează
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat