Macron susţine că relaţia cu Iranul nu poate fi redusă la o politică de sancţiuni

Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat miercuri că relaţia cu Iranul nu poate fi redusă la 'politica sancţiunilor', promovată de omologul său american Donald Trump.
Iulian Tudor
26 sept. 2018, 18:43
Macron susţine că relaţia cu Iranul nu poate fi redusă la o politică de sancţiuni

”Noi trebuie să elaborăm împreună o strategie pe termen lung pentru gestionarea acestei crize care nu se poate reduce la o politică de sancţiuni” şi de izolare a Iranului, a spus Macron, în Consiliul de Securitate al ONU.

Liderul american Donald Trump a anunţat în luna mai retragerea SUA din acordul internaţional privind programul nuclear iranian şi a reintrodus sancţiuni economice contra Iranului, ţară acuzată de comportament hegemonic în regiune. ”Vom păstra în jurul acestei mese acelaşi obiectiv: acela de a împiedica Iranul să se doteze cu arma nucleară”, a subliniat Emmanuel Macron, informează Agerpres.

Şeful statului francez a evidenţiat riscul reprezentat de mişcarea şiită libaneză Hezbollah şi de rebelii houthi în Yemen, două entităţi susţinute logistic de Iran.

Citeşte şi SUA nu urmăresc vreo schimbare de regim la Teheran

”În Orientul Mijlociu, asistenţa balistică oferită Hezbollah şi rebelilor houthi constituie o evoluţie nouă şi îngrijorătoare. Aceasta trebuie să înceteze înainte ca aceste entităţi să destabilizeze şi mai mult o regiune plină de tensiuni”, a accentuat Macron, potrivit Agerpres.

El a salutat ‘eforturile’ lui Donald Trump de a convinge regimul nord-coreean să renunţe la armele nucleare, dar a lansat un apel la vigilenţă în acest dosar şi a cerut ‘gesturi concrete din partea Phenianului’.

”În niciun moment Consiliul de Securitate nu trebuie să piardă din vedere un lucru: Coreea de Nord continuă să reprezinte o ameninţare nucleară şi balistică pentru regiune şi lume”, a spus el.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Scandal la Spitalul Focșani! Tatăl unui copil bolnav ar fi fost scos afară cu forța de o asistentă
Fanatik.ro
Mohamed Salah a acceptat oferta turcilor de la Trabzonspor! Egipteanul îl poate trimite pe Denis Drăguș la FCSB! Update
Capital.ro
Transportul public devine gratuit în fiecare weekend. Decizia anunțată de primărie: Toată lumea poate să folosească gratuit
Playtech.ro
Noi reguli pentru eliberarea buletinelor din august 2026. În ce cazuri vor mai fi emise cărțile de identitate clasice
Adevarul
Au cumpărat o casă în Sicilia cu doar 40.000 de euro, dar au descoperit capcana care le poate ruina visul: „Devine o gaură neagră pentru bani”
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident rutier cu patru mașini pe A1! Traficul a fost deviat pe o singură bandă, în apropiere de Sibiu
iamsport.ro
Fostul selecționer al României a anunțat că vrea să revină la națională: ”Mi-aș dori să reușesc o performanță mai mare decât ultima!”
MediaFlux
Răsturnare de situație în Rusia. Putin a schimbat strategia atacurilor din Marea Neagră
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România