Jurnalist saudit, critic al prinţului moştenitor, dispărut fără urmă. Turcia deschide o anchetă

Jamal Khashoggi, jurnalist saudit, critic al prinţului moştenitor Mohammed bin Salman, nu a mai fost văzut de marţi, când a intrat în clădirea consulatului Arabiei Saudite din Istanbul, astfel că procurorii turci au deschis o anchetă.
Filip Stan
07 oct. 2018, 08:36
Jurnalist saudit, critic al prinţului moştenitor, dispărut fără urmă. Turcia deschide o anchetă

Surse citate de Reuters şi The Washington Post spun că se crede că jurnalistul a fost ucis în interiorul consulatului. „Credem că uciderea lui a fost premeditată şi că trupul a fost apoi mutat în afara consulatului”.

Oficialii saudiţi nu au comentat încă, însă o sursă din cadrul Consulatului a descris acuzaţiile ca nefondate. Aceasta a mai precizat că o echipă a ajuns la Istanbul pentru a investiga dispariţia lui Khashoggi. De cealaltă parte, prinţul bin Salman a declarat pentru Bloomberg că autorităţile turce sunt binevenite să caute în clădire. „Nu avem nimic de ascuns”. Presa turcă a scris că procurorii analizează cu atenţie cazul.

The Washington Post a scris la rândul său că jurnalistul a fost ucis de o echipă saudită formată din 15 oameni trimisă special pentru asta. Mark Lowen de la BBC a precizat că, în cazul în care va fi confirmată această afirmaţie, asasinarea unui disident saudit pe teritoriul Turciei va înrăutăţi relaţiile dintre cele două state.

Turcia a luat partea Qatarului în problemele pe care le are cu Arabia Saudiată şi ceilalţi vecini, iar apropierea Turciei de Iran a iritat guvernul din Riad.

Partidul de la conducerea Turciei, AK, a transmis că investigaţia va fi una amplă şi că acesta este un caz foarte important pentru guvern.

Citeşte şi Un jurnalist critic la adresa puterii a dispărut fără urmă

Turan Kislakci, preşedintele Turkish-Arab Media Association, a declarat pentru New York Times că poliţiştii turci care păzesc consulatul au verificat înregistrările suprinse de camerele video, iar jurnalistul nu a fost văzut părăsind clădirea. El a adăugat că în înregistrări pot fi văzute mai multe maşini intrând şi ieşind.

Miercuri, ministrul turc de Externe l-a convocat pe ambasadorul saudit căruia i-a cerut explicaţii privind dispariţia jurnalistului. Au fost lansate şi zvonuri zvonuri potrivit cărora jurnalistul ar fi fost asasinat şi chiar în consulat.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce pensie va avea Gigi Becali de la 1 august 2025, după decizia luată de Guvernul Bolojan
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
Playtech.ro
Care este distanța minimă legală între vecini: Reguli esențiale pentru construirea unei case lângă proprietăți învecinate
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Secretul vieților anterioare. Filmul de pe Netflix care te face să vezi trecutul cu alți ochi
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Istoria fascinantă a Palatului Kiseleff, clădirea unde funcționează EXIM Bank și e mărul disordiei între premierul Bolojan și RAPPS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin