Dacian Cioloş, întrebat dacă va candida la prezidenţiale: Sunt gata să candidez, nu mi-e teamă

Preşedintele fondator al Mişcării România Împreună, Dacian Cioloş, a declarat, marţi seară, la Iaşi că este gata să candideze la prezidenţiale şi că nu îi este teamă să intre în cursă, dar că o va face numai dacă va considera că va ajuta opoziţia să câştige acest scrutin.
Alina Costache
09 oct. 2018, 18:24
Dacian Cioloş, întrebat dacă va candida la prezidenţiale: Sunt gata să candidez, nu mi-e teamă

Dacian Cioloş a participat, marţi seară, la Iaşi, la o dezbatere iniţiată de Platforma România100 şi de comunităţile locale RO100, fiind rugat de unul dintre participanţi să răspundă cu „Da” sau „Nu” la întrebarea privind înscrierea sa în cursa prezidenţială de anul viitor.

„Sunt gata să candidez, nu mi-e teamă, dar o s-o fac numai dacă voi considera că această candidatură va ajuta la câştigarea alegerilor de către forţe politice care duc spre modernizarea ţării, nu pentru a slăbi capacitatea opoziţiei de a câştiga aces scrutin”, a spus Dacian Cioloş.

El a precizat că este important ca partidul pe care l-a iniţiat să fie parte a structurii politice care să câştige prezidenţialele din toamna anului viitor.

Întrebat ulterior de jurnalişti dacă ar putea candida la prezidenţiale împotriva lui Klaus Iohannis, Cioloş a refuzat să răspundă.

„Hai să constituim întâi partidul, să trecem de alegerile europarlamentare şi o să discutăm şi despre alegerile prezidenţiale. Pentru noi e importantă structurarea partidului în teritoriu, în paralel cu pregătirea pentru alegerile europarlamentare, unde obiectivul nostru este să obţinem un rezultat foarte bun, iar apoi să vorbim şi despre prezidenţiale. Avem obiective foarte clare la prezidenţiale în programul politic şi la momentul oportun o să le exprimăm”, a spus Dacian Cioloş.

El a afirmat că un rezultat bun la europene înseamnă ca partidul să fie cel puţin a doua sau a treia forţă politică din România după aceste alegeri.

Dacian Cioloş a mai spus că nu s-a decis încă dacă partidul pe care l-a fondat va merge singur sau într-o alianţă la scrutinul pentru Parlamentul European.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, Andrei Borza la micul dejun. Alegerea pe care a făcut-o în urmă cu 5 luni
Capital.ro
Bilete de tratament balnear pentru pensionari. Ministrul Florin Manole, anunț despre numărul de locuri în 2026
Playtech.ro
De ce turiştii din Egipt nu ar trebui să folosească Uber sau inDrive? Cu ce au voie să călătorească străinii
Adevarul
Pașaportul românesc, mai puternic decât cele eliberate de SUA, Marea Britanie și Australia. În ce state pot românii să călătorească fără viză
wowbiz.ro
Mircea Lucescu, noi detalii despre starea lui de sănătate! Motivul pentru care selecționerului i s-a făcut rău: „Am simțit că nu mai pot respira”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș și-a pierdut viața după ce a înghițit o unghie falsă de a mamei! Incredibil ce a făcut tatăl lui atunci când a ajuns la spital
iamsport.ro
A refuzat România și a ajuns să reprezinte o națională de top după ce oficialii FRF i-ar fi cerut bani familiei sale: ”S-a simțit scârbită!”
MediaFlux
Coaliția a decis! Plafonarea adaosului comercial la alimente se prelungește cu trei luni. Acciza la carburanți va fi redusă
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj