Un fost premier, condamnat la 2 ani şi jumătate pentru luare de mită

Fostul premier croat Ivo Sanader a fost condamnat luni de justiţia ţării sale la doi ani şi jumătate de închisoare într-un dosar de luare de mită din partea băncii austriece Hypo Group Alpe Adria, verdict pe care Sanader l-a descris ca fiind motivat politic.
Iulian Tudor
22 oct. 2018, 14:32
Un fost premier, condamnat la 2 ani şi jumătate pentru luare de mită

Avocata sa a declarat că el nu va fi încarcerat, întrucât a stat deja în arest o perioadă care acoperă durata acestei sentinţe şi de asemenea va înainta recurs.

Tot luni, Ivo Sanader a fost achitat într-un alt dosar, din lipsă de probe. În acest al doilea caz el era acuzat că s-a folosit de funcţia ocupată pentru a determina compania naţională de distribuţie a electricităţii să vândă electricitate la preţuri mai avantajoase către două companii conduse de cunoscuţi ai săi.

În prezent în vârstă de 65 de ani, Ivo Sanader şi-a condus ţara către NATO şi Uniunea Europeană în perioada cât a fost prim-ministru (2003-2009), dar el a devenit şi un simbol al corupţiei în Croaţia, fiind judecat în mai multe dosare de acest fel.

În dosarul în care a fost condamnat, Ivo Sanader este acuzat că a încasat o mită în valoare de circa 500.000 de euro de la banca austriacă Hypo Group Alpe Adria, pe vremea când ţara sa era în război (1991-1995) şi el era adjunct al ministrului de externe.

Banca austriacă, ce între timp a dat faliment, a acordat atunci Ministerului de Externe croat un credit destinat achiziţiei de bunuri imobiliare pentru misiunile diplomatice ale Croaţiei.

În anul 2014 Sanader a fost condamnat în apel la opt ani şi jumătate de închisoare într-un dosar de mită de milioane de euro pe care le-ar fi primit de la banca Hypo Group Alpe Adria şi de la grupul petrolier ungar MOL.

Însă acel verdict a fost anulat pentru vicii de procedură, iar condamnarea anunţată luni priveşte numai rejudecarea cazului de mită ce are legătură cu banca austriacă. AGERPRES

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Denise Rifai a făcut primele declarații după ce Cătălin Măruță a preluat emisiunea Furnicuțele, de pe Antena 1! Mesaj emoționant
Fanatik.ro
Șefa TVR recunoaște greșeala de la cursa lui David Popovici: „Un coleg a întrerupt emisia”. Ce s-a decis pentru marea finală de la 100 metri. Exclusiv
Capital.ro
Dispozitiv incendiar, plasat lângă Ambasada României din Berna. MAE confirmă: A fost deschisă o anchetă
Playtech.ro
Vacanța din octombrie 2026. Câte zile libere vor avea elevii și când se întorc la școală
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Schimbare pentru șoferii care folosesc Waze. Alertele și filtrele de poliție ar putea dispărea din aplicație
iamsport.ro
Dragomir, verdict sceptic despre atacantul transferat în SuperLiga: ”Jucătorii de mare valoare au stabilitate”
MediaFlux
Ce se întâmplă cu zodiile de foc după Eclipsa de Soare în Leu, din 12 august 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat