Modificări importante la examenul de rezidenţiat. Anunţul făcut de Ministerul Sănătăţii

Guvernul a aprobat, vineri, la propunerea Ministerului Sănătăţii, o hotărâre prin care se majorează cu 315 locuri cifra de şcolarizare pentru învăţământul preuniversitar de stat şi pentru învăţământul superior de stat în anul şcolar /universitar 2018-2019, de la 5.415 la 5.730 de locuri.
Iulian Tudor
23 nov. 2018, 09:13
Modificări importante la examenul de rezidenţiat. Anunţul făcut de Ministerul Sănătăţii

Potrivit unui comunicat de presă al MS, actul normativ asigură respectarea dispoziţiilor Ordonanţei Guvernului nr. 18/2009 privind organizarea şi finanţarea rezidenţiatului, cu modificările ulterioare, în sensul acordării posibilităţii de a intra la repartiţie şi a candidaţilor care la concursul de rezidenţiat din sesiunile precedente au fost declaraţi respinşi, deşi au obţinut punctajul minim de promovare stabilit de metodologia de concurs, dar s-au clasat în afara numărului de locuri/posturi publicat la concurs.

„Dorim să facilităm accesul medicilor tineri pe piaţa muncii pentru că avem nevoie de specialişti care să ofere servicii medicale de calitate populaţiei, mai ales în zonele defavorizate, unde deficitul de medici este sensibil mai mare decât în celelalte zone ale ţării. De asemenea, prin decizia de astăzi, Guvernul urmăreşte şi stoparea migraţiei medicilor, fenomen care accentuează şi mai mult deficitul de personal medical de specialitate”, a declarat Sorina Pintea, ministrul Sănătăţii, citată în comunicatul de presă.

Conform sursei citate, se asigură un cadru cadru coerent instituţional care asigură formarea de specialişti în toate activităţile medicale necesare unui sistem sanitar adecvat la nevoile de servicii de sănătate.

Stagiul de rezidenţiat pentru candidaţii care aleg loc/post va începe la data de 1 ianuarie 2019, dată de la care se va face încadrarea cu contract individual de muncă pe durată determinată/nedeterminată, după caz, şi de la care se va face salarizarea ca rezident.

Iniţial, Ministerul Sănătăţii publicase pe site un proiect de hotărâre de guvern care prevedea că numărul de locuri la rezidenţiat s-ar putea majora de la 5.415 la 5.715.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Florinel de la Chefi la cuțite, scandal în avion cu o stewardesă! A primit interdicție
Fanatik.ro
Caz unic în lume: finala Cupei României a durat 194 de zile!
Capital.ro
Preț carburanți 12 mai 2026. Motorina se ieftinește pentru a cincea zi la rând. Unde găsești cea mai ieftină benzină și motorină din România
Playtech.ro
Biciclete prinse de ţeava de gaz de pe casa scării. Cum încalcă românii care stau la bloc legea, se dau amenzi mari
Adevarul
Soldați ruși schilodiți în războiul din Ucraina au fost puși să defileze la o paradă de Ziua Victoriei
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marius Dorin Mihălcică, tată a doi copii, s-a stins din viață la doar 51 de ani: „Drum lin către stele, Marius!”
iamsport.ro
Totul pentru transferul la FCSB! A început să plângă în fața patronului: ”Vreau și eu!”
MediaFlux
Horoscop 12 mai. Alertă Lunară pentru cei 12 nativi. Ce se întâmplă în casa zodiilor
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi