Pasagerii unui zbor Bucureşti-Tel Aviv supuşi unui control de vaccinare împotriva rujeolei

Ministerul Sănătăţii israelian a anunţat că pasagerii unui zbor Bucureşti-Tel Aviv al companiei TAROM, efectuat la 20 noiembrie, riscă să contracteze rujeolă după ce o persoană cu această boală a călătorit în acelaşi avion, relatează luni cotidianul Times of Israel.
Iulian Tudor
26 nov. 2018, 07:35
Pasagerii unui zbor Bucureşti-Tel Aviv supuşi unui control de vaccinare împotriva rujeolei

Autorităţile israeliene din domeniul sănătăţii au menţionat că pasagerii zborului RO153, cu decolare de la Bucureşti pe 20 noiembrie la ora 23:30, ar trebui să efectueze un control medical pentru a verifica dacă au fost deja vaccinaţi contra rujeolei.

”Pasagerii zborului care nu au primit două doze de vaccin antirujeolic sunt invitaţi să ia legătura cu cel mai apropiat birou medical până mâine (luni), 26 noiembrie, pentru a verifica dacă trebuie să fie vaccinaţi”, se menţionează într-o declaraţie a Ministerului Sănătăţii israelian dată publicităţii duminică.

”În general, persoanele sănătoase născute înainte de anul 1957 sunt considerate imune în mod natural la această boală”, adaugă declaraţia citată, potrivit Agerpres.

În Israel s-a înregistrat recent o epidemie de rujeolă, situaţie pentru care autorităţile consideră responsabile persoanele ce refuză vaccinarea lor şi a copiilor lor din motive ideologice sau de altă natură.

Citeşte şi Noi cazuri de rujeolă, confirmate în România

Sute de persoane au contractat rujeolă în acest an, iar un copil de 18 luni a decedat la Ierusalim, primul astfel de caz în ultimii 15 ani în Israel.

Cele mai multe cazuri se înregistrează în interiorul comunităţii ultrareligioase, unde rata imunizării este în general scăzută, iar cabinetele medicale fac eforturi pentru a informa şi vaccina mii de persoane la Ierusalim, Beit Shemesh şi în alte localităţi, potrivit Agerpres

Membrii Knesset-ului (parlamentul israelian) au dezbătut săptămâna trecută o lege care le-ar conferi autorităţilor israeliene puterea de a sancţiona părinţii ce refuză vaccinarea copiilor lor şi de a interzice înscrierea lor în toate instituţiile de învăţământ, inclusiv în grădiniţe. Dacă va fi adoptată, legea se va aplica oricărei persoane care nu a fost vaccinată contra unei boli în legătură cu care există temeri la nivel naţional privind riscul apariţiei unei epidemii.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Cine este mama copilului dispărut din Sibiu. Ce spun oamenii
Fanatik.ro
MM Stoica s-a convins! El este fotbalistul sezonului în SuperLiga: „Prea bun!”
Capital.ro
Doliu în lumea artistică din România. A dus țara pe marile scene ale lumii: S-a suit la stele; un om cald și excesiv de modest
Playtech.ro
Cât costă o masă de 5 persoane în Thassos în 2026. Suma este mult sub cât plătesc turiștii pe litoralul românesc
Adevarul
Victorie după 7 ani de umilințe: mama care a învins sistemul pentru a-și vedea agresorul fiicei după gratii: „Acum merg cu capul sus”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
A anunțat în direct că părăsește România și se mută în altă țară: ”Deja am mutat copilul la școală acolo”
MediaFlux
Trupa Metallica, pregătită de marele concert de pe Arena Națională! Primele imagini cu plecarea de la hotel în uralele fanilor FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi