Ministrul Muncii: România este pregătită să preia Preşedinţia Consiliului UE şi are priorităţi în domeniul muncii şi afacerilor sociale

România este pregătită să preia Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene (UE) şi are o serie de priorităţi în domeniul muncii şi afacerilor sociale, a afirmat ministrul Muncii şi Justiţiei Sociale, Marius Budăi, în cadrul unei întâlniri cu Luca Visentini, secretarul general al Confederaţiei Europene a Sindicatelor (ETUC).
Alina Costache
27 nov. 2018, 13:26
Ministrul Muncii: România este pregătită să preia Preşedinţia Consiliului UE şi are priorităţi în domeniul muncii şi afacerilor sociale

„Veţi găsi, întotdeauna, în România, şi, personal, în mine, ministrul Muncii şi Justiţiei Sociale şi viitor preşedinte al Consiliului EPSCO, pe durata deţinerii Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, un partener de încredere, care să acorde tot sprijinul posibil, astfel încât cetăţenii europeni, printre care se numără şi cei români, să beneficieze cât mai mult de pe urma productivităţii muncii lor”, i-a transmis Budăi, secretarului general al ETUC, cu care s-a întâlnit la Bucureşti.

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Muncii, Marius Budăi l-a asigurat pe secretarul general Luca Visentini că România este pe deplin pregătită să preia Preşedinţia Consiliului Uniunii Europene şi i-a prezentat priorităţile în domeniul muncii şi afacerilor sociale, din sfera sa de competenţă.

Pe lista acestor priorităţi se află mobilitatea forţei de muncă, element de bază în asigurarea echilibrului pieţei muncii, promovarea unor condiţii mai sigure la locul de muncă şi asigurarea de oportunităţi egale pentru femei şi bărbaţi pe piaţa muncii, prin diminuarea diferenţelor de remuneraţie dintre aceste categorii. De asemenea, oficialul român i-a prezentat partenerului social european calendarul evenimentelor care urmează să fie organizate de Ministerul Muncii şi Justiţiei Sociale pe durata deţinerii, de către România, a Preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene.

La rândul său, secretarul general al ETUC a menţionat faptul că România şi organizaţia pe care o reprezintă au viziuni comune în ceea ce priveşte viitorul Europei şi a dat asigurări că va sprijini Ministerul Muncii în iniţiativele pe care le are pe durata Preşedinţiei României la Consiliul Uniunii Europene, în primul semestru al anului viitor.

DailyBusiness
Ce să NU faci niciodată la un interviu de angajare. Cea mai importantă întrebare pe care ar trebui să o pui: „Îți arată adevărul dincolo de aparențe”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ce pensie va avea Gigi Becali de la 1 august 2025, după decizia luată de Guvernul Bolojan
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie să transmită asociației de proprietari
Playtech.ro
Care este distanța minimă legală între vecini: Reguli esențiale pentru construirea unei case lângă proprietăți învecinate
DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Adevarul
Pensionarii, îngenuncheați de măsurile de austeritate. Analist: „Statul ar fi trebuit să fie primul afectat”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Secretul vieților anterioare. Filmul de pe Netflix care te face să vezi trecutul cu alți ochi
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Cutremur azi dimineață în România! În ce zonă s-a produs seismul
Cancan.ro
Dublă tragedie la Iași! Mamă și fiu, morți după ce au consumat acest aliment
Playsport.ro
Băiat de 8 ani, găsit trăind printre câini. Nu știe să vorbească, comunică doar prin lătrat și...
Capital.ro
A murit marea actriță. A fost una dintre cele mai frumoase și iubite artiste
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
Dentistul care și-a otrăvit soția cu venin de șarpe a primit o veste teribilă după gratii
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Istoria fascinantă a Palatului Kiseleff, clădirea unde funcționează EXIM Bank și e mărul disordiei între premierul Bolojan și RAPPS
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Financial Times: Unirea dintre „urs” și „dragon” sperie Occidentul. Cum îl poate folosi Xi pe Putin