Victorie pentru Donald Trump: Statele Unite, Mexicul şi Canada au semnat un nou tratat de liber schimb

După negocieri dure, Statele Unite, Mexic şi Canada au semnat oficial un nou tratat de liber schimb, o victorie pentru Donald Trump care pulverizase un acord precedent aflat în vigoare de peste 20 de ani.
Iulian Tudor
01 dec. 2018, 07:19
Victorie pentru Donald Trump: Statele Unite, Mexicul şi Canada au semnat un nou tratat de liber schimb

„Este un model de acord de liber schimb care va schimba peisajul comercial pentru totdeauna”, a spus preşedintele american, prezent alături de omologul mexican şi premierul canadian la această ceremonie desfăşurată la Buenos Aires chiar înaintea deschiderii summitului G20, potrivit Agerpres.

„Odată cu semnarea acestui tratat, preşedintele Trump îşi ţine promisiunea de a renegocia NAFTA (acordul anterior) şi a de a proteja fermierii, companiile şi muncitorii americani”, a arătat Casa Albă, într-un comunicat.

Prim-ministrul canadian, Justin Trudeau, a apreciat că noul acord Statele Unite, Mexic, Canada urmează să înlăture ameninţarea „unei instabilităţi economice severe” care „ar fi fost mult mai dăunătoare”, potrivit Agerpres.

La rândul său, preşedintele mexican în exerciţiu Enrique Pena Nieto, aflat în ultima zi a mandatului, a apreciat că acordul semnat consolidează imaginea „unei Americi de Nord mai integrate şi cu ferma convingere că împreună suntem mai puternici şi mai competitivi”.

AFP mai observă că, la ceremonia oficială de semnare din Argentina, liderii celor trei ţări au vorbit toţi de la pupitre cu sigla preşedinţiei americane iar, un alt detaliu, fiecare stat a redenumit tratatul plasându-se la începutul acronimului: USMCA – Statele Unite, TMEC – Mexic şi CUSMA – Canada, informează Agepres.

Cele trei state au anunţat pe 30 septembrie că au ajuns la un acord după discuţii-maraton ce au început cu un an înainte.

Noul tratat – Acordul economic Statele Unite, Mexic, Canada (USMCA) – urmează să înlocuiască Acordul nord-american de liber schimb (NAFTA), semnat în urmă cu aproape 25 de ani. Pentru a intra în vigoare, USMCA trebuie să fie aprobat de legislativele celor trei ţări.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Betis Sevilla, transfer spectaculos din SuperLiga! Spaniolii au venit special după „copilul-minune” și i-au convins familia
Capital.ro
Prognoza meteo pentru toamnă: ce indică calendarul pe 100 de ani pentru septembrie, octombrie și noiembrie 2026
Playtech.ro
Ai văzut pomi cu trunchiul învelit în alb? Motivul pentru care grădinarii fac asta toamna
Adevarul
Reclama românească în care Trump este ironizat subtil: „Nu se crede buricul pământului și nu provoacă conflicte”. Reacțiile internauților străini
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
Atacantul a refuzat oferta de la FCSB și a semnat cu rivala roș-albaștrilor pe un salariu mai mic: ”Dacă nu dădeam gol, mă dădea Becali afară!”
MediaFlux
Bulgaria a luat fața României și a devenit lider mondial! Creștere de 23% într-o lună
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat