Preşedintele Igor Dodon, suspendat din funcţie pentru a cincea oară

Curtea Constituţională a Republicii Moldova a decis suspendarea temporară a preşedintelui republicii, Igor Dodon, pentru refuzul lui de a promulga cinci legi aprobate de parlament, informează luni Radio Chişinău.
Filip Stan
10 dec. 2018, 10:22
Preşedintele Igor Dodon, suspendat din funcţie pentru a cincea oară

Printre acestea se numără cea referitoare la construcţia Ambasadei SUA pe terenul fostului Stadion Republican, cea privind sărbătorirea la 9 mai a Zilei Europei, cea referitoare la noul Cod al Serviciilor Media Audiovizuale şi cea cu privire la reforma Departamentului Trupelor de Carabinieri.

În calitate de preşedinte interimar, preşedintele parlamentului de la Chişinău sau premierul va emite decrete de promulgare a actelor respective, potrivit hotărârii, potrivit Agerpres.

Până acum, Igor Dodon a fost suspendat din funcţia de preşedinte de patru ori, iar obligaţiunile sale au fost îndeplinite de către preşedintele parlamentului, Andrian Candu.

Citeşte şi România blochează adoptarea recentelor concluzii ale Consiliului Afacerilor Externe al UE privind Republica Moldova

Prima dată Igor Dodon a fost suspendat după ce a refuzat să semneze decretul de numire in funcţie a ministrului apărării Eugen Sturza, documentul fiind semnat de Andrian Candu.

Tot presedintele Parlamentului a semnat decretele de numire a noilor miniştri propuşi anterior de democraţi şi respinşi în mod repetat de Igor Dodon.

A treia oară, presedintele a fost suspendat pentru că a refuzat să promulge legea anti-propagandă, iar a patra oară, pentru că a refuzat să semneze decretele de numire în funcţii de miniştri a Silviei Radu şi a lui Nicolae Ciubuc.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Haos! UEFA, o nouă decizie bizară în războiul FCSB – Steaua! Unde a ajuns Cupa Campionilor Europeni
Capital.ro
Sistemul de pensii din România, sub presiune majoră după 2030. Avertismentul lui Iancu Guda: Aici este provocarea României
Playtech.ro
Cât de des ar trebui să golești boilerul (rezervorul de apă caldă) – și de ce este atât de important
Adevarul
Un gigant american cu firme în România concediază 14.000 de angajaţi
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Ministrul Muncii a anunțat majorarea tichetelor de masă. Guvernul urmează să decidă dacă și salariul minim va crește
iamsport.ro
Surpriză! Bölöni a numit ”cel mai inteligent” atacant din istoria României: ”Un om cu un alt caracter, altă viață, deosebit de valoros!”
MediaFlux
Voucherele de vacanță nu sunt dorite de angajați. Condiția care îi nemulțumește pe cei din turism
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara