Premierul britanic vrea să obţină concesii în perspectiva unui acord privind Brexitul

Theresa May, care încearcă să obţină concesii cu privire la acordului Brexitului, pentru a da satisfacţie Parlamentului care nu vrea acest text, s-a confruntat marţi cu lideri europeni politicoşi, dar fermi în voinţa lor de a nu redeschide negocierile şi care au dubii cu privire la mijloacele care să o ajute.
Filip Stan
12 dec. 2018, 08:03
Premierul britanic vrea să obţină concesii în perspectiva unui acord privind Brexitul

”Am simţit o voinţă comună de soluţionare a acestei probleme”, a dat ea asigurări marţi pe postul de televiziune Sky, după întâlnirile pe care le-a avut la Haga şi Berlin. ”Este clar că UE 27 vrea să ajute. Problema este cum”, i-a răspuns preşedintele Consiliului European Donald Tusk într-un mesaj pe un ton sarcastic, postat pe contul său de Twitter, după întâlnirea cu May.

Theresa May a anunţat că doreşte să obţină asigurări cu privire la ”backstop” – soluţia găsită în vederea evitării reimpunerii unei frontiere fizice între Irlanda de Nord şi Irlanda, care impune rămânerea Regatului Unit în Uniunea Vamală cu UE. ”Noi vrem să fim siguri că este doar temporar. Acestea sunt asigurările pe care le voi căuta în zilele următoare”, a declarat ea pentru presa britanică.

Însă secretarul de stat britanic însărcinat cu Brexitul Martin Callanan a complicat datele problemei, cerând ”asigurări juridice suplimentare care să fie constrângătoare”. Cancelarul Angela Merkel a refuzat-o pe Theresa May la Berlin, confirmându-i că ”nu este posibilă schimbarea acordului” încheiat în vederea retragerii Regatului Unit la 29 martie.

Citeşte şi Premierul scoţian cere o moţiune de cenzură împotriva Theresei May

Întâlnirea cu Donald Tusk, la Bruxelles, a fost urmată de o reuniune cu preşedintele Comsiei Europene (CE) Jean-Claude Juncker şi negociatorul UE Michel Barnier. May nu a făcut vreo declaraţie la ieşirea acestei întâlniri, iar Comisia şi-a amânat comunicarea punctului de vedere în conferinţa de presă zilnică, miercuri. ”Nu există loc de renegociere, dar clarificări mai ample sunt posibile”, a dat asigurări marţi dimineaţa Jean-Claude Juncker.

După încheierea acordului retragerii, la sfârşitul lui noiembrie, după 17 luni de negocieri dificile, liderii Celor 27 au continuat să repete că aceasta este singura lor ofertă disponibilă.

Soluţia ”backstop”, care prevede crearea provizorie a unui ”teritoriu vamal unic” care să înglobeze UE şi Regatul Unit, în vederea evitării întoarcerii la o frontieră fizică între Irlanda şi Irlanda de Nord, este respinsă de către conservatorii pro-Brexit şi de aliatul nord-irlandez al lui May, micul partid unionist DUP. Luni, aproape sigură de o înfrângere umilitoare în Camera Comunelor în privinţa acordului, May a anunţat amânarea votului, prevăzut marţi, provocând furia deputaţilor din toate taberele.

Parlamentul s-a aflat marţi în centrul unor zvonuri despre o eventuală moţiune de cenzură a opoziţiei sau despre o frondă internă în Partidul Conservator vizând să o răstoarne pe May de la putere.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Gigi Becali, prima reacție despre transferul lui Joao Paulo la FCSB: „Îl vreau, dar asta e suma pe care o dau!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Suprafața minimă legală pentru locuinţe. Câţi metri pătraţi trebuie să aibă un apartament cu două sau trei camere
Adevarul
Top 10 cele mai căutate mărci auto în 2025: Românii mizează pe mașini second-hand și întreținere ieftină
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Iftime regretă că transferul la Botoșani al fostului fotbalist de la FCSB a picat: ”Grozavu a insistat mult pentru el”
MediaFlux
Viktor Orban s-a înțeles cu Trump, Putin și Erdogan. Lovitură în plex pentru Europa
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil