ROMANIA UNGARIA 29-31 (17-17). Calificare 99%! Doar un rezultat şoc în Olanda – Germania (ora 22:00) ne poate scoate din SEMIFINALE

România a pierdut, miercuri, meciul cu Ungaria, scor 29-31 (17-17), din Grupa Principală II de la Campionatul European de handbal feminin, dar are şanse mari de calificare în semifinale. Ultimul meci al grupei, Olanda - Germania, se joacă la ora 22:00, iar "tricolorele" ratează semifinalele doar dacă Germania bate Olanda la 11 goluri diferenţă!

12 dec. 2018, 18:14

România a condus cu 11-6 în minutul 15, dar de aici încolo Ungaria a remontat spectaculos, ajungând chiar la 25-20 în minutul 46! A urmat o cădere inexplicabilă în final, cu multe mingi pierdute în atac.  Partea a doua a început un blocaj. Apărarea nu a mai existat, maghiarele au punctat la fiecare atac și s-au distanțat. România a revenit în final, în ciuda accidentării crunte suferite de Cristina Neagu.

Cristina Neagu s-a accidentat îngrozitor în minutul 52. Jucătoarea noastră a călcat strâmb în alergare și a acuzat o durere la genunchi. Medicii au intrat imediat pe teren și au luat-o cu targa pe româncă, a cărei accidentare pare a fi una gravă.

Dacă Germania nu bate Olanda la 11 goluri, România merge în semifinale, unde va întâlni Rusia.

România 29: Neagu 9, Pintea 7, Buceschi 4, Laslo 3, Dragut 2, Ardean-Elisei 2, Florică 1, Chiper 1.

Ungaria 31: Hafra 6, Schatzl 6, Lukacs 5, Kovacsics 5, Kovacs 4, Lakatos 2, Tovizi 2, Planeta 1.