Viktor Orban îl provoacă la luptă pe Emmanuel Macron

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a declarat că el îl consideră pe preşedintele francez Emmanuel Macron a fi liderul „forţelor pro-imigraţie” din Europa şi drept urmare trebuie „să se lupte” cu el.
Alina Costache
10 ian. 2019, 14:50
Viktor Orban îl provoacă la luptă pe Emmanuel Macron

„Nu poate fi negat că Emmanuel Macron este o figură importantă, mai mult, este liderul forţelor pro-imigraţie”, a declarat Viktor Orban într-o conferinţă de presă joi, scrie Reuters.
 
„Nu este ceva personal, dar ţine de viitorul ţărilor noastre. Dacă se materializează ce îşi doreşte el cu privire la migraţie, acest lucru ar fi rău pentru Ungaria, drept urmare trebuie să mă lupt cu el”, a adăugat Orban, potrivit news.ro
 
Orban a precizat că nu vede „vreun compromis posibil” cu Germania privind migraţia, în ciuda a ceea ce a descris ca fiind „o presiune constantă” din partea Berlinului asupra Ungariei pentru a primi imigranţi.

Citeşte şi Opoziţia din Ungaria îi promite lui Viktor Orban că se va avea un an al „rezistenţei” împotriva regimului său
 
„Politicile Germaniei nu respectă decizia ungurilor de a nu deveni o naţiune a imigraţiei. Simt acest lucru mai ales în presa germană, uneori într-un mod scârbos, că pun presiune pe noi să le urmăm calea şi noi nu ne dorim acest lucru”, a precizat el, potrivit news.ro.
 
Orban, care a pus accent pe politicile sale antiimigraţie de când a preluat puterea, l-a mai criticat şi în trecut pe preşedintele francez. La o conferinţă de presă comună cu ministrul de Interne al Italiei, Matteo Salvini, în august, premierul ungar l-a portretizat pe Macron ca fiind principalul susţinător al politicii uşilor deschise pentru migraţia ilegală.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Încă o crimă comisă de un român șochează Italia! De ce l-a ucis Victor pe cel mai bun prieten și cum a ascuns cadavrul timp de o lună: victima a deschis un subiect sensibil
Capital.ro
Ilie Bolojan, avertisment pentru economie. România nu se poate întoarce la vechiul model bazat pe datorii: Este o perioadă dificilă
Playtech.ro
Românii au luat cu asalt piaţa joburilor. Aplică în masă, dar sunt mai puţine locuri de muncă. Ce domenii mai angajează
Adevarul
Aventurile unui pompier cu doua prostituate. Lipsa erecției l-a adus în fața instanței, acuzat și de tâlhărie
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Incident grav la metroul din București! O bucată de tavan a căzut în tunel, între stațiile 1 Mai și Jiului
iamsport.ro
Cel mai mare regret din viața miliardarului Ion Țiriac: ”Asta ar fi fost frumos”
MediaFlux
Măsuri de sprijin în energie pe fondul scumpirilor. Comisia Europeană vine cu recomandări pentru țările membre UE
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara