Accesul vizitatorilor, restricţionat la Spitalul Judeţean Constanţa din cauza creşterii numărului de cazuri de gripă

Conducerea Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Constanţa a decis interzicerea vizitelor aparţinătorilor în secţiile de Terapie Intensivă, Obstetrică-Ginecologie şi Neonatologie şi limitarea accesului în celelalte clinici pe fondul creşterii numărului cazurilor de viroze şi infecţii respiratorii, a anunţat managerul unităţii medicale, dr. Cătălin Grasa.
Alina Costache
15 ian. 2019, 15:00
Accesul vizitatorilor, restricţionat la Spitalul Judeţean Constanţa din cauza creşterii numărului de cazuri de gripă

Potrivit sursei citate, la recomandarea Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Constanţa, conducerea unităţii medicale a decis, începând de miercuri, interzicerea accesului vizitatorilor în secţiile de Terapie Intensivă Adulţi şi Copii, Obstetrică-Ginecologie I şi II şi Neonatologie şi limitarea accesului publicului în toate celelalte secţii.

„Pentru toate celelalte secţii şi clinici unde nu a fost interzis accesul, vizitatorii sunt obligaţi să se echipeze corespunzător cu halat, mască şi botoşei de unică folosinţă, echipament pus la dispoziţie gratuit ce se găseşte la intrare, iar persoanele cu viroze sau infecţii respiratorii nu au voie să intre în saloanele pacienţilor, accesul copiilor nefiind recomandat”, a precizat dr. Cătălin Grasa.

Reprezentanţii Spitalului Judeţean au mai transmis că respectarea măsurilor de igienă, spălarea şi dezinfectarea mâinilor cu soluţii hidroalcoolice sunt obligatorii atât pentru pacienţi şi vizitatori, cât şi pentru personalul medical.

Citeşte şi Accesul vizitatorilor, interzis în Spitalul Victor Babeş şi Institutul Matei Balş din cauza creşterii numărului de cazurilor de gripă

 

DailyBusiness
Lavrov acuză declarații „inexacte” ale lui Rubio și cere clarificări privind rolul SUA în soluționarea conflictului din Ucraina
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Joao Paulo și Jovo Lukic, out! FIFA, lovitură pentru FCSB și Universitatea Cluj după calificările istorice obținute de Capul Verde și Bosnia la CM 2026. Update
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru pensii. Vârsta de pensionare ar putea crește până la 70 de ani. Cine e vizat
Playtech.ro
Mașinile second-hand din străinătate, mai periculoase decât cele folosite doar în România. Mărcile cu cele mai mari probleme
Adevarul
Românești sau de import? Ce cumpărăm din piață și la ce preț. „E a doua cea mai ieftină din țară. Roșii cu preț, de la Vâlcea în sus”
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Victor Pițurcă, făcut praf de fostul apropiat al lui Gigi Becali: ”E pervers. Nu are principii și caracter!”
MediaFlux
Rusia tună și fulgeră la adresa României. Gestul lui Emil Boc a enervat oamenii lui Putin: ”Este scandalos”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?