Preţul gigacaloriei a crescut de la 225 de lei la 275 de lei

Preţul gigacaloriei pentru populaţia municipiului Constanţa a fost majorat de la 225 de lei la 275 de lei, printr-o decizie a Consiliului Local, primarul Decebal Făgădău spunând că măsura a fost luată deoarece Electrocentrale Constanţa a obţinut o majorare de tarif din partea ANRE.
Alina Costache
31 ian. 2019, 15:01
Preţul gigacaloriei a crescut de la 225 de lei la 275 de lei

Consilierii locali au aprobat, în şedinţa de joi, proiectul de hotărâre privind stabilirea preţului local – preţ format din preţul de producere a energiei termice şi tarifele serviciilor de transport, distribuire şi furnizare în sistem centralizat, începând cu data de 1 ianuarie 2019 în municipiul Constanţa. Astfel, preţul gigacaloriei a ajuns la 534,35 de lei, dar suma până la 275 de lei este subvenţionată de către Primărie.

Proiectul a fost aprobat, chiar dacă consilierii PNL au votat împotrivă.

Primarul Constanţei, Decebal Făgădău, a declarat, la finalul şedinţei Consiliului Local, că această majorare se datorează faptului că Electrocentrale Constanţa a obţinut o majorare de tarif din partea ANRE.

„Dacă la începutul sezonului rece, atunci când am început cu o criză a apei calde, generată de situaţia neplăcută în care se află compania Ministerului – Electrocentrale Constanţa SA, atunci am făcut o intervenţie rapidă şi masivă plătind în avans sume consistente către această companie şi am reuşit să reducem pentru primele luni din sezonul rece preţul gigacaloriei de la 250 de lei la 225 de lei. Dar întrucât preţul gazelor, întrucât preţul energiei au crescut, compania Electrocentrale Constanţa SA a obţinut o majorare de tarif din partea ANRE. Această majorare a dus la creşterea preţului pentru populaţie astfel încât preţul către populaţie este 275 de lei. Încercăm să păstrăm media de 250 de lei, aşa cum a fost şi anii anteriori, adică am avut aproape trei luni cu 225 de lei, probabil aproape trei luni cu 275 de lei, astfel încât să nu împovarăm constănţenii”, a explicat edilul.

El a precizat că municipiul Constanţa trebuie să îşi rezolve cea mai grea problemă, şi anume cea a sistemului centralizat de încălzire.

„Constanţa trebuie să rezolve cred că cea mai grea problemă a sa, problema sistemului centralizat de alimentare cu energie termică. Şi în continuare aştept ca structura centrală, Ministerul Energiei în speţă, să continue programul pe care l-am început anul trecut, acela de transfer către autoritatea locală a CET-ului. Mai mult, am făcut paşi în această proiecţie, în sensul că printr-o corespondenţă şi întâlniri cu Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, prin întâlniri cu Ministerul Fondurilor Europene, cerând sprijinul Băncii Mondiale, am reuşit să includem în capitolele de finanţare, atât puncte noi de cogenerare pentru autorităţile locale, cât şi modernizări ale întregului sistem, aşa încât nu am stat cu mâinile în sân, aşteptăm ca Ministerul Energiei să ia o decizie”, a explicat Decebal Făgădău.

Primarul a afirmat că deja Consiliul de Administraţie al Electrocentrale Constanţa a transmis Ministerului Energiei că este de acord cu transferul către autoritatea locală.

„Am înţeles că deja Consiliul de Administraţie al Electrocentrale Constanţa a luat o hotărâre şi a transmis-o către Ministerul Energiei, aceea că este de acord cu transferul către autoritatea locală. Aşteptăm să vedem ce face Ministerul Energiei, dar între timp noi deja am pregătit posibilitatea de a finanţa atât din fonduri structurale, cât şi din programe naţionale pentru o investiţie într-o centrală modernă şi, de asemenea, în modernizarea reţelei de transport şi redimensionarea ei, pentru că în mod evident nu mai sunt necesare aceleaşi diametre ca înainte de 1990 sau ca în momentul în care a fost construită această electrocentrală”, a declarat Decebal Făgădău.

În iernile trecute, preţul gigacaloriei plătit de către populaţie a fost de 250 de lei.

DailyBusiness
Nicușor Dan: Voi participa la orice dezbatere cu George Simion
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Variantă surpriză de premier dacă George Simion câștigă alegerile. Sociolog: “Călin Georgescu iese din discuție”
Capital.ro
Se retrage permisul auto în România. Șoferii care vor pierde carnetul în 2025. Nu poți contesta
Playtech.ro
Pensia anticipată cu penalizări: când o poți solicita și ce reduceri se aplică
DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Adevarul
Un economist din BNR explică prăbușirea leului după alegeri: „După ce au împins baba pe scări, PSD-iștii se retrag”
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Locul sfânt, pierdut în codrii Moldovei. Comuniștii au încercat să-l transforme în fermă agricolă
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Mai puțini bani, mai rar! Cum se schimbă voucherele de alimente pentru românii cu venituri mici
Cancan.ro
Noi DETALII în cazul Mariei, tânăra de 20 de ani găsită în stare gravă după o petrecere cu șeicii din Dubai: 'Șchiopăta, iar un paznic era în spatele ei' 😲
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Răsturnare de situație. George Simion s-a răzgândit. Funcția pe care o va avea Călin Georgescu: Exclus premier!
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Doi români plâng moartea fiului lor. Tânărul de 20 de ani a fost ucis cu sânge rece, pe o stradă din Italia: "De ce l-au omorât pe el? Fiul meu nu se va mai întoarce"
Când se măresc alocațiile copiilor. Ce trebuie să știe toți părinții
MediaFlux
Surpriză pentru pensionari: Statul oferă sume suplimentare lunare. Cine beneficiază și cât se acordă
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Alegerile în aer: contestația-bombă care aruncă România într-o criză democratică