CSM a avizat negativ OUG 7. Motivarea deciziei

CSM arată, în motivare, că a avizat negativ proiectul de modificare a OUG 7 deoarece, în urma analizei plenului, s-a constatat că actul normativ răspunde doar în parte solicitărilor Consiliului, nefiind abrogate articolele semnalate de membri. CSM apreciază că se impune refacerea proiectului.
Filip Stan
06 mart. 2019, 12:43
CSM a avizat negativ OUG 7. Motivarea deciziei

„Analizând proiectul de Ordonanță de urgență a Guvernului pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul justiției, transmis spre avizare de Ministerul Justiției, plenul CSM constată că acesta răspunde doar în parte solicitării anterioare a Consiliului, prin eliminarea unora dintre soluțiile legislative adoptate prin OUG 7/2019 și respectiv prin revenirea unor dispoziții legale la forma avută anterior modificărilor aduse prin OUG menționată”, se arată în motivarea deciziei de marți a plenului CSM.

Avizul negativ a fost votat în unanimitate de către membrii CSM. Totodată, în documentul menționat se arată că proiectul de modificare a Ordonanței de Urgență nr. 7/2019 nu conține toate solicitările membrilor CSM.

„Proiectul de act normativ analizat nu rezolvă, însă, toate solicitările CSM, nefiind înlăturate celelalte dispoziții cuprinse în OUG 7/2019 cu pivire la care plenul apreciase că se impune abrogarea. În consecință, consecvent poziției sale exprimate în șefința din 25 februarie 2019, plenul CSM apreciază că se impune refacerea proiectului de act normativ, cu luarea în considerare a solicitării sale anterioare de abrogare a tuturor dispozițiile din OUG 7 care nu au fost adoptate ca urmare a sesizării CSM”, se mai menționează în motivare.

OUG pe legile justiției a fost adoptată, marți de Guvern, în ciuda avizului negativ al plenului CSM (avizul este consultativ).

La scurt timp după ședință, Toader a prezentat cele cinci modificări pe care le conține Ordonanța.

Potrivit lui Toader modificările din OUG vizează următoarele:

– vor fi aborgate prevederile care vizau posibilitatea ca și judecătorii să candideze la funcții de conducere în parchete; totodată, avizul consultativ în privința acestora va fi dat de Secția pentru procurori.

– se abrogă alineatul care interzicea delegările în funcțiile de conducere din parchete pentru posturile pentru care numirea era făcută de către președinte.

– se renunță la motivul pentru care este pierdută calitatea de magistrat, și anume buna reputație.

– a patra modificare vizează salarizarea celor din segmentul IT din sietemul judiciar (vor avea același grad de salarizare)

– a cincea modificare vizează remedierea diferențierii „nejustificate” între specialiștii cu același profil profesional de la DNA și DIICOT față de cei de la Secția specială.

Chiar dacă proiectul de modificare conține prevederi solicitate de către magistrați, procurorii au decis să continue protestul deoarece vor ca prevederile privind Secția de anchetare a magistraților să fie eliminate.

DailyBusiness
Andra și Cătălin Măruță plătesc o avere pentru școala celor 2 copii. David și Eva învață la Cambridge School of Bucharest
Spynews
Fiul lui Ilie Dumitrescu ar fi provocat un accident, în Capitală! Toto Dumitrescu este căutat, după ce a fugit de la locul faptei
Bzi.ro
Imagini spectaculoase cu Andreea Esca în Grecia! „Cea mai lungă vacanță de când am carte de muncă!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cum arată astăzi fosta iubită a lui Adrian Cristea. La 41 de ani, e într-o formă de zile mari
Capital.ro
Card blocat în bancomat. Ce trebuie să faci când ATM-ul îți reține cardul. Reguli la principalele bănci din România
Playtech.ro
Hidroelectrica vs. alți furnizori de energie electrică: cât plătești la aceeași factură de 150 kWh/lună în 2025
Adevarul
O româncă și iubitul britanic, expulzați din Veneția după ce au înotat în Canal Grande
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, pur și simplu superbă într-o ținută sumară
kanald.ro
Cum a ajuns o femeie de 64 de ani să se căsătorească cu un bărbat care are jumătate din vârsta ei: „Mama lui este mai tânără decât mine”
Cancan.ro
Răsturnare de situație după ce Dorian Popa a fost condamnat la 8 luni de închisoare. Decizia finală a tribunalului!
iamsport.ro
George Copos, acum 40 de ani. Fata de lângă el este vedetă TV și a rupt tăcerea: 'Aveam 20 de ani'
MediaFlux
Se ia în calcul un nou sprijin istoric pentru români!
stirilekanald.ro
Cine l-a înjunghiat pe Auraș în timpul măcelului de la Craiova. Criminalul era deja cunoscut în lumea interlopă. De la ce a pornit totul
substantial.ro
Dacă te balonezi și elimini gaze de peste 25 de ori pe zi, mai ales împreună cu alte simptome, ar fi bine să știi ce înseamnă