Alegeri în Moldova: Socialiştii vor să formeze o majoritate parlamentară

Partidul Socialiştilor din Republica Moldova (PSRM) dă startul discuţiilor preliminare pentru formarea unei majorităţi parlamentare, iar primii invitaţi la masa de dialog sunt cei din blocul ACUM (format din Partidul Acţiune şi Solidaritate - PAS - şi Partidul Platforma Demnitate şi Adevăr - PPDA), informează mass-media de la Chişinău.
Filip Stan
11 mart. 2019, 14:32
Alegeri în Moldova: Socialiştii vor să formeze o majoritate parlamentară

Unul dintre liderii socialiştilor, Ion Ceban, a menţionat că la baza discuţiilor vor fi puse câteva principii, între care garantarea statalităţii şi a neutralităţii Republicii Moldova, promovarea unei politici externe echilibrate cu consolidarea parteneriatului cu Federaţia Rusă şi a relaţiilor cu Uniunea Europeană şi SUA, protecţia valorilor tradiţionale.

Ceban a mai precizat că socialiştii invită la discuţii mai întâi blocul ACUM pentru că, anterior, au colaborat cu unii politicieni ai blocului, inclusiv au protestat împreună, pptrivit Agerpres.

Vicepreşedintele PAS, Mihai Popşoi, anunţă că formaţiunea pe care o reprezintă a luat act de declaraţia Comitetului executiv al Partidului Socialiştilor prin care s-a propus organizarea unei întâlniri pentru formarea unei majorităţi parlamentare. Solicitat de portalul deschide.md, el a declarat că, în viitorul apropiat reprezentanţii PAS şi ai PPDA, părţi componente ale blocului ACUM, vor organiza o şedinţă comună pentru a analiza propunerea socialiştilor.

Citeşte şi Curtea Constituţională a Republicii Moldova a confirmat rezultatele alegerilor din 24 februarie

‘Am luat act de această declaraţie. O vom examina cu partenerii, iar ulterior vom anunţa public poziţia noastră’, a declarat Popşoi, potrivit Agerpres.

Anterior, liderii blocului ACUM au anunţat că nu vor negocia cu PSRM, dar nici cu altă formaţiune parlamentară în vederea creării unei majorităţi. Şi Partidul Democrat (PD), al controversatului oligarh Vlad Plahotniuc, a lansat o invitaţie blocului ACUM la negocieri pentru formarea unei coaliţii.

Conform rezultatelor alegerilor, Partidul Socialiştilor va avea 35 de mandate în noul parlament, Partidul Democrat – 30, Blocul ACUM – 26, iar Partidul Şor – 7 mandate. Trei mandate le-au revenit deputaţilor independenţi.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
La doar 22 de ani e în topul Forbes, cu câștiguri de peste 23 milioane de dolari pe an. Ea este tânăra care a uimit la Jocurile Olimpice de iarnă
Capital.ro
ITP 2026. Obligatoriu pentru românii care fac Inspecția Tehnică Periodică a mașinii anul acesta
Playtech.ro
Poţi repara gardul comun pe propria cheltuială: ce scrie în lege, aşa scapi de amenzi
Adevarul
Povestea influencerului american mutat la Oradea, după ce soția sa româncă a fost deportată. „Nu plănuiam să trăiesc în SUA toată viața”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj