Anunţ IMPORTANT pentru toţi angajaţii! Ce se întâmplă cu plata contribuţiilor pentru sănătate

Contribuabilii trebuie să se adreseze direct Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru a verifica situaţia plăţii contribuţiilor pentru sănătate, în condiţiile în care, din februarie, Centrul Naţional de Informaţii Financiare din cadrul Ministerul Finanţelor Publice (MFP) transmite CNAS în format electronic informaţii cu privire la aceste contribuţii.
Iulian Tudor
13 mart. 2019, 12:31
Anunţ IMPORTANT pentru toţi angajaţii! Ce se întâmplă cu plata contribuţiilor pentru sănătate

„Pentru actualizarea bazelor de date a Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS) cu situaţia plăţii contribuţiilor pentru sănătate, contribuabilii trebuie să se adreseze direct Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, fără a se mai deplasa la sediile ANAF pentru a solicita dovada depunerii’ Declaraţiilor unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice’ şi a’ Declaraţiilor privind obligaţiile de plată şi contribuţiile sociale, impozitul pe venit şi evidenţă nominală a persoanelor asigurate’. Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) primeşte zilnic, în format electronic, de la Centrul Naţional de Informaţii Financiare (CNIF), din cadrul Ministerul Finanţelor Publice, toate informaţiile actualizate privind contribuţiile plătite de fiecare contribuabil la sistemul naţional de asigurări de sănătate, provenite din Declaraţiile privind obligaţiile de plată şi contribuţiile sociale, impozitul pe venit şi evidenţă nominală a persoanelor asigurate şi din Declaraţia unică privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice”, se precizează într-un comunicat al Ministerului Finanţelor.

Potrivit sursei citate, din 11 februarie, CNIF transmite CNAS în format electronic informaţiile privind ‘Declaraţia unică privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice’ pentru perioadele 2018/ 2019, iar din 18 februarie ‘Declaraţiile privind obligaţiile de plată şi contribuţiile sociale, impozitul pe venit şi evidenţă nominală a persoanelor asigurate’ aferente perioadei de raportare ianuarie 2019. Primirea acestor date este confirmată zilnic de reprezentanţii Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate.

„Recomandăm contribuabililor să solicite Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate actualizarea propriilor baze de date cu informaţiile primite de la Centrul Naţional de Informaţii Financiare (CNIF), din cadrul Ministerul Finanţelor Publice”, se mai arată în comunicatul MFP.

Termenul pentru depunerea Declaraţiei unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice a fost prelungit, recent, până la 31 iulie.

DailyBusiness
Ce mai poți să cumperi de 100 de lei în România anului 2025. Prețurile au crescut considerabil în ultimii ani
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
Cel mai mare sportiv român din istorie. Topul în care Gheorghe Hagi e pe 2, iar David Popovici abia al 5-lea. Sondaj național FANATIK / Inscop
Capital.ro
Dispare numerarul? Ce s-ar putea întâmpla din 2029 când va fi introdusă moneda digitală. Planul BCE
Playtech.ro
După câți ani trebuie schimbată centrala termică. Semnele care arată că e timpul pentru una nouă
Adevarul
Consultant: România are rețeta perfectă să dea afară din țară marile companii străine. „Ce au în comun Bosch, Amazon și Carrefour”
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Imaginea legendară a lui Ienei, spulberată în bucăți: ”El nu a fost niciodată un mare tactician”
MediaFlux
Oferte avantajoase la energie de Black Friday 2025. Sfatul șefului ANRE pentru consumatorii români
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai