Alegeri în Olanda. Populiştii au zdrobit majoritatea premierului Mark Rutte după atentatul sângeros din Utrecht

Coaliţia guvernamentală a premierului Mark Rutte a pierdut majoritatea, miercuri, în Camera Superioară a Parlamentului, în urma alegerilor regionale care au dat un imbold populiştilor eurosceptici, după numei două zile de la producerea unui atentat potenţial terorist, în Utrecht.
Sânziana Stancu
21 mart. 2019, 07:23
Alegeri în Olanda. Populiştii au zdrobit majoritatea premierului Mark Rutte după atentatul sângeros din Utrecht

Coaliţia lui Rutte trebuie să se îndrepte spre alte formaţiuni politice pentru a primi sprijin şi majoritate pentru a-şi impune legile.

La rândul său, Forumul pentru Democraţie (FvD) caută alte partide pentru a-şi asigura promovarea legilor, după ce formaţiunea populistă, de dreapta, a lui Thierry Baudet şi-a făcut intrarea în Camera Superioară, devenind al doilea partid, potrivit sondajelor de opinie la ieşirea din urne, potrivit televiziunii publice NOS.

Rezultatul acestui scrutin a fost urmărit cu multă atenţie şi peste graniţe, pe măsură ce se apropie alegerile europene ce se vor desfăşura în luna mai şi care ar putea asista şi la un imbold puternic al partidelor populiste.

Baudet este recunoscut pentru propunerile sale controversate, în special pentru imigraţie şi egalitate între femei şi bărbaţi, dar şi pentru misoginism, afirmând că „femeile, în general, nu excelează în profesiile lor şi sunt nu sunt ambiţioase”.

Alegerile locale au luat alura unui referendum privind politica premierului Mark Rutte a cărui campanie electorală a fost marcată de un posibil act terorist după atacul sângeros din Utrecht, soldat cu trei morţi şi care a dat un imbold partidelor de dreapta să avanseze subiectul „migraţiei” din terţe ţări.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Animalul sălbatic pe care un uriaș sportiv l-a luat la ”plimbare” pe stradă. Care a fost motivul
Capital.ro
Regulă pentru președinții asociațiilor de proprietari. Proprietarii de apartamente pot face contestație
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Codruța Filip, dezvăluiri șocante despre divorț: „Tot ce am trăit în anii ăștia nu a fost real”. Reacția lui Valentin Sanfira: „Nu tac pentru că nu am ce spune…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu a făcut infarct. Anunțul făcut de Spitalul Universitar despre starea de sănătate a selecționerului
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Persoana secretă din spatele lui Donald Trump. I-a șocat pe toți când l-a comparat pe președintele SUA cu Iisus Hristos VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj