Vouchere de vacanţă 2019 anulează alte bonsuri pentru angajaţi. Când expiră un tichet de vacanţă

Acordarea voucherelor de vacanţă exclude posibilitatea pentru salariaţi de a beneficia, în cursul unui an fiscal, şi de primă de vacanţă sau de bilete de odihnă, conform Legii nr. 165/2018.
Nicu Stan
26 mart. 2019, 06:47
Vouchere de vacanţă 2019 anulează alte bonsuri pentru angajaţi. Când expiră un tichet de vacanţă

Voucherele de vacanţă vor fi acordate până la sfârşitul anului 2020, dar în baza altui act normativ, Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 8/2009 privind  voucherele de vacanţă.

În 2019 şi 2020, bugetarii vor putea primi câte un voucher de vacanţă de 1.450 de lei pe care să-l folosească la vacanţele din ţară. 

VOUCHERE DE VACANŢĂ 2019, schimbare uriaşă, ce se întâmplă cu tichetele de vacanţă NEFOLOSITE

Voucherele de vacanţă au o valoare de maximum şase salarii de bază minime brute pe ţară, iar valoarea nominală permisă pentru fiecare voucher de vacanţă pe suport de hârtie va fi multiplu de zece lei, dar nu mai mult de 100 de lei.

Voucherele de vacanță se pot acorda într-una sau cel mult două tranșe, în funcție de dorința angajatului. Voucherele pot fi folosite pentru plata cheltuielilor legate de servicii turistice, de cazare, de masă și/sau de recuperare a capacității de muncă, dar și pentru acoperirea unor servicii de călătorie sau de divertisment, dacă acestea sunt incluse într-un pachet turistic.

Voucherele de vacanță au perioada de valabilitate de un an de la data la care a fost emis, iar la plata serviciilor de turism cu ajutorul acestora, nu se primește rest. Pe de altă parte, dacă valoarea serviciilor primite depășește valoarea voucherelor, beneficiarul acestora trebuie să plătească diferența unităților turistice.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
Ce s-a întâmplat în vestiarul FCSB după rușinea cu Auda? „Baciu nici nu a avut bunul simț să-și dea demisia!”. Exclusiv
Capital.ro
Primul oraș din România care reduce iluminatul public pe timpul nopții, din cauza crizei energetice! Când se va raționaliza consumul de energie
Playtech.ro
Gazprom pleacă din România. Ce se întâmplă cu cele 19 benzinării și cum sunt afectați șoferii
Adevarul
Profesorii iau în calcul să nu înceapă anul școlar. Condițiile dascălilor, privitor la Legea salarizării: „Nu putem accepta o astfel de grilă”
wowbiz.ro
Monica Pop a suferit un AVC! Anunțul îngrijorător a fost făcut chiar de medicul oftalmolog: „M-am supărat foarte tare”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Casă de piatră!” Moldo și Kira au apărut în ipostază de miri. Ce s-a întâmplat, de fapt
iamsport.ro
S-a dat undă verde pentru proiectul de 25.000.000 lei inițiat de Ion Țiriac
MediaFlux
Se știe cine îi va lua locul lui Putin! E o variantă mult mai rea: ”Să ne ferească Dumnezeu!”
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România