Vicepreşedintele american Mike Pence consideră atitudinea Germaniei ca fiind incceptabilă. Este vorba despre cheltuieli militare

Vicepreşedintele american Mike Pence a considerat miercuri ca 'inacceptabilă' atitudinea Germaniei, chemând această ţară aliată în NATO să-şi crească cheltuielile militare şi să renunţe la proiectul gazoductului Nord Stream 2, transmite AFP.
Filip Stan
04 apr. 2019, 07:44
Vicepreşedintele american Mike Pence consideră atitudinea Germaniei ca fiind incceptabilă. Este vorba despre cheltuieli militare

‘Germania trebuie să facă mai mult’, a declarat Pence la Washington, cu ocazia marcării a 70 de ani de la crearea NATO.

Mike Pence a arătat că, datorită insistenţelor preşedintelui american Donald Trump pentru o ‘împărţire mai echitabilă a poverii’ cheltuielilor, ‘mulţi dintre aliaţii noştri îşi respectă de acum angajamentele’ de aducere a bugetelor lor de apărare la 2% din PIB la orizontul lui 2024, informează Agerpres.

‘Mulţi alţii, prea numeroşi, nu sunt încă în acel punct şi ştim toţi că Germania este prima în cauză’, a mai spus Pence. Deşi este vorba despre cea mai mare economie europeană, care ‘a profitat de protecţia americană în Europa timp de generaţii’, ‘slăbiciunile’ armatei sale sunt ‘flagrante’, a subliniat vicepreşedintele american.

‘Şi totuşi, Germania refuză astăzi în continuare să facă investiţiile necesare’ pentru a atinge obiectivul de 2% din PIB stabilit de NATO, riscând chiar să nu-şi respecte angajamentul de a ajunge la 1,5% din PIB în 2024.

Vicepreşedintele SUA a criticat, de asemenea, proiectul controversat al gazoductului Nord Stream 2. ‘Nu putem asigura apărarea Occidentului dacă aliaţii noştri devin din ce în ce mai dependenţi de Rusia. Dacă Germania persistă în construirea gazoductului Nord Stream 2’, economia sa ‘va deveni, practic, prizoniera Rusiei’, a mai afirmat Pence, potrivit Agerpres.

În opinia sa, ‘este, pur şi simplu, inacceptabil ca prima economie europeană să continue să ignore ameninţarea agresiunii ruse şi să-şi neglijeze apărarea proprie şi apărarea noastră comună’.

Marţi, ministrul german de externe, Heiko Maas, care participă miercuri şi joi la reuniunea NATO de la Washington, a atars atenţia că ‘dezbaterile publice privind împărţirea poverii’ riscă să ‘provoace incertitudine într-un moment în care Rusia pune la încercare’ unitatea aliaţilor.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mesajul emoționant transmis de mama Rebecăi, fetița din Bacău care și-a pierdut viața: „Îngerașul meu…”
Fanatik.ro
Catastrofă pe stadion! Un fotbalist a murit după ce a fost lovit de fulger. Video
Capital.ro
Cine are dreptul să încaseze ultima pensie? Actele necesare. Termenul legal de depunere a cererii
Playtech.ro
Facturile la energie ar putea crește. Primul lucru pe care trebuie să-l verifici în contract pentru a afla dacă vei plăti mai mult
Adevarul
Europa are o "fereastră rară" să-l pună pe Putin la zid, dar riscă să o rateze din nou
wowbiz.ro
„Să vă rugați pentru mine, am 5 tumori” Alina Pușcău, în lacrimi! Modelul internațional a lansat un apel, după ce a fost diagnosticată cu o boală gravă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut din aprilie a fost găsit ÎNGROPAT în curtea... Vezi mai mult
iamsport.ro
De la finalele Champions League la afaceri în energie. Cum și-a construit Adrian Ilie viața după fotbal
MediaFlux
Rețetele nu se mai dau în fiecare lună. Toate schimbările pentru pacienți
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România