Comisia mixtă moldo-română în domeniul apărării se reuneşte la Chişinău

O nouă reuniune a Comisiei mixte moldo-română în domeniul apărării are loc în perioada 18-19 aprilie la Chişinău. La reuniune participă reprezentanţi ai instituţiilor de apărare ale Republicii Moldova şi României, responsabili în domeniile politicilor de apărare, planificării strategice, logistice şi cooperării internaţionale, potrivit Radio Chişinău.
Filip Stan
19 apr. 2019, 08:56
Comisia mixtă moldo-română în domeniul apărării se reuneşte la Chişinău

„În cadrul şedinţelor, părţile analizează cooperarea regională şi militară dintre instituţiile de apărare ale celor două state, precum şi perspectivele de intensificare a acesteia. Subiectele principale vizează, în special, reforma sectorului de apărare şi realizările pentru 2018, cooperarea în domeniul planificării apărării şi cel logistic, învăţământul militar, participarea la exerciţii militare şi medicina operaţională”, se precizează într-un comunicat al Ministerului Apărării de la Chişinău.

Grupul de experţi din România a avut o întrevedere cu secretarul general de stat, Radu Burduja, pentru a discuta despre sprijinul acordat de Guvernul României la modernizarea Armatei Naţionale a Republicii Moldova. „Radu Burduja a apreciat oferta educaţională pentru militarii moldoveni în instituţiile de profil din România, asistenţa pentru elaborarea documentelor strategice – Strategia Naţională de Apărare şi Strategia Militară – şi instruirea efectivului moldovenesc în cadrul unor exerciţii bilaterale şi multinaţionale în comun cu militarii români”, au informat reprezentanţii Ministerului Apărării al Republicii Moldova.

Citeşte şi Moscova este cu ochii pe planurile SUA de desfăşurare a sistemului de apărare THAAD în România

Reuniunile Comisiei mixte se desfăşoară anual, în conformitate cu articolul 5 al Acordului între Guvernul Republicii Moldova şi Guvernul României privind cooperarea în domeniul militar, semnat la Chişinău, la 20 aprilie 2012. Prima reuniune a Comisiei mixte moldo-române în domeniul apărării a avut loc în 21 septembrie 2015, în Republica Moldova.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Unde merge David Popovici de Sărbători. Este locul în care se simte cel mai bine. Ce planuri are pentru 2026
Capital.ro
Legea privind plata pensiilor private, adoptată de Camera Deputaților. Câți bani se vor putea încasa din Pilonul 2. Decizie oficială
Playtech.ro
Cel mai important detaliu despre calcularea impozitului la mașină în 2026, explicat de RAR. Cum identifici norma Euro din CIV
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Crăciun cu zăpadă de 25 cm în România! Ninsori în cea mai mare parte a țării, până vineri, anunță ANM. Cod galben de vânt și viscol | HARTĂ
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet