Asasinarea fratelui lui Kim Jong-un: vietnameza suspectată că l-a otrăvit a fost eliberată din detenţie

O vietnameză acuzată de asasinarea fratelui vitreg al liderului nord-coreean Kim Jong-un, Kim Jong-Nam a fost eliberată vineri. 
Iulian Tudor
03 mai 2019, 09:22
Asasinarea fratelui lui Kim Jong-un: vietnameza suspectată că l-a otrăvit a fost eliberată din detenţie

Doan Thi Huong, în vârstă de 30 de ani, a fost acuzată alături de o femeie din Indonezia că l-a otrăvit pe Kim Jong Nam aruncându-i în faţă o substanţă chimică toxică la aeroportul din Kuala Lumpur în februarie 2017. Procurorii din Malaezia au renunţat la acuzaţiile împotriva ei în aprilie după ce ea a pledat vinovată privind un alt cap de acuzare, acela de a răni o altă persoană.

Cu câteva săptămâni înainte Siti Aisyah – cealaltă persoană care a fost acuzată în acest caz – a fost eliberată după ce acuzaţiile împotriva sa au fost retrase de asemenea.

Oficialii sud-coreeni şi americani au informat că regimul nord-coreean a ordonat asasinarea lui Kim Jong Nam, fratele vitreg şi un critic vocal al liderului Kim Jong-un. Phenianul neagă acuzaţiile.

Avocaţii celor două femei au susţinut că ele au fost doar nişte pioni într-un asasinat orchestrat de serviciile secrete nord-coreene. Femeile au declarat că au crezut că fac parte dintr-o farsă organizată de o televiziune şi că nu ştiau că l-au otrăvit pe Kim Jong Nam. Alţi patru bărbaţi nord-coreeni au fost puşi sub acuzare, însă ei au plecat din Malaezia la câteva ore după crimă şi sunt în continuare căutaţi.

“Asasinii nu au fost aduşi în faţa justiţiei”, a declarat avocatul femeii, Hisyam Teh Pok Teik, adăugând că atât el cât şi echipa legală a ceilalalte femei au argumentat că adevăraţii vinovaţi sunt agenţii nord-coreeni.

Aisyah şi Huong au fost puse sub acuzare în octombrie 2017 şi ar fi urmat să fie executate  dacă ar fi fost găsite vinovate.

Asasinarea a declanşat un conflict între Coreea de Nord şi Malaezia, unul dintre puţinii aliaţi ai regimului de la Phenian, care a dus la expulzarea ambasadorilor ambelor ţări. Relaţiile s-au îmbunătăţit ulterior iar Malaezia a informat că plănuieşte să îşi redeschidă ambasada la Phenain, care a fost închisă la scurt timp după crimă.

DailyBusiness
Generaţia Z aplică pentru locuri de muncă în format fizic pentru că se simte singură
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Dezastru în afaceri pentru cumnatul lui Nicușor Dan. Cum a ajuns firma lui Bogdan Grădinaru în această situație
Capital.ro
Se schimbă banii. Statul care își schimbă bancnotele: Vechile bancnote vor fi înlocuite cu cele noi
Playtech.ro
Amendă de 4.000 de lei pentru depășirea vitezei legale în 2025. Diferența dintre drum național și drum european
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Primele cuvinte ale tânărului care a agonizat 10 ore în râpa din munții Făgăraș lângă cei 4 prieteni morţi! Declarații sfâșietoare
Evz.ro
Chirii mai scumpe, facturi mai mari pentru studenți. Va fi un an greu
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Azi se afișează rezultatele finale, după contestație, ale examenului de Bacalaureat, sesiunea de toamnă 2025
Cancan.ro
Numele lui Ilie Năstase, implicat în dosarele Epstein. Tenismenul face primele declaraţii despre cazul care a îngrozit Hollywood-ul: 'Au luat toate
iamsport.ro
Două noi transferuri la Universitatea Craiova! Loviturile plănuite de Mihai Rotaru
MediaFlux
Viitorul Primar al Capitalei! Răsturnare înainte de alegerile locale din București
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani