Editură neofascistă, interzisă la Salonul Internaţional al Cărţii de la Torino

După mai multe zile de polemici, organizatorii Salonului Internaţional al Cărţii de la Torino 2019 au interzis participarea editurii Altaforte al cărui fondator s-a arătat deschis fascismului, scrie Le Figaro.
Alina Costache
09 mai 2019, 19:06
Editură neofascistă, interzisă la Salonul Internaţional al Cărţii de la Torino

Altaforte a publicat în plină campanie electorală pentru alegerile europene volumul „Io sono Matteo Salvini”, o carte de interviuri cu ministrul de Interne şi şeful Ligii (formaţiune politică de extremă dreapta), conferindu-i o publicitate cu totul specială. Mai ales că Târgul, care s-a deschis miercuri, celebrează anul acesta 100 de ani de la naşterea lui Primo Levi (scriitor italian, martor al ororilor naziste şi supravieţuitor al Holocaustului).

Altaforte a fost creată în 2017 de un militant al CasaPound în vârstă de 32 de ani, Francesco Polacchi, coordonator în regiunea Piemonte a mişcării neofasciste şi cunoscut de forţele de securitate pentru mai multe agresiuni.

Directorul Altaforte a declarat pentru agenţia ANSA: ”Eu sunt un fascist. Antifascismul este adevăratul rău din această ţară”. „Este un atac la ministrul de Interne”, a adăugat acesta.

Salonul Cărţii de la Torino este deschis publicului până la 13 mai.

România participă, pentru al 11-lea an consecutiv, cu un stand organizat de Institutul Cultural Român, la Salonul Internaţional de Carte de la Torino, cea mai importantă manifestare de profil din Italia.

Tema ediţiei cu numărul 32 a Salonului este „Il gioco del mondo” (Jocul lumii), iar conceptul standului României, cu o suprafaţă de 120 mp şi o grafică ce evocă apartenenţa culturii noastre la cultura europeană, este „Romania: La cultura romena – cultura europea/ România: cultura română – cultura europeană”.

Invitat de onoare al acestei ediţii a Salonului Internaţional de Carte de la Torino este emiratul Sharjah din Emiratele Arabe Unite, care deţine titlul de Capitală mondială UNESCO a cărţii în anul 2019. Noutatea absolută de anul acesta constă în faptul că limba spaniolă este limbă invitată, iar regiunea Marche din Italia este regiunea cu acelaşi statut special. În 2019, se împlinesc 200 de ani de când scriitorul Giacomo Leopardi, originar din regiunea Marche, a compus poezia „L’Infinito”, o capodoperă a literaturii italiene.

DailyBusiness
Bani cu măsură din partea Ministerului Educației. Bursele elevilor și studenților se schimbă radical
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Alimentul cel mai contaminat de pe glob – este numărul 1 la pesticide și nu are adversar. Mulți români îl consumă cu drag
Capital.ro
Doliu în fotbal! A murit unul dintre cei mai emblematici jucători ai Generației de Aur
Playtech.ro
Țara care va dispărea de pe fața pământului în maxim 25 de ani. Transformările pe care le vom vedea cu toții până în 2050
DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Adevarul
Orașul din România ocolit de străini în anii '90: „Pe hărțile turistice europene, în dreptul lui este capul de mort”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Călin Georgescu, terminat! Acuzații imposibil de contestat, care aduc ani grei de pușcărie
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Ce a făcut Mihai Leu atunci când a aflat că are cancer. Campionul a sperat până în ultima clipă că va învinge boala
Cancan.ro
Cum se fac hamsiile, de fapt. Ce a putut găsi Piedone într-o cherhana de pe litoral
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Adevărul despre Elena Udrea. Nu mai e niciun secret. Alexandrov a renunțat să mai ascundă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Ce i-a spus regretatul Mihai Leu lui Titi Aur, de pe patul de spital: „Era într-o rezervă, având-o alături pe soția sa, Anna. Când am intrat la el, deși fizic se vedea că nu este bine, era optimist”
MediaFlux
Scoți bani de la bancomat? Urmează o nouă schimbare majoră
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Coreea de Nord a inaugurat cu fast un mega-resort pe litoral, dar turiștii străini lipsesc