Este doliu în muzică, vestea tristă a fost confirmată în urmă cu puţin timp

Cunoscut sub pseudonimul de scenă “Night Tripper”, artistul a adus atmosfera tradiţiei voodoo din New Orleans pe scena muzicală americană. Dr. John a obținut șase premii Grammy.
Alina Costache
07 iun. 2019, 18:58
Este doliu în muzică, vestea tristă a fost confirmată în urmă cu puţin timp

Cântăreţul Dr. John, unul dintre cei mai apreciaţi pianişti din bogata istorie muzicală a orașului New Orleans, a murit astăzi. Jurnaliștii de peste hotare au spus că decesul a survenit în urma unui infarct, iar medicii nu au putut face nimic ca să-l aducă la viață, relatează variety.com. El se retrăsese din viaţa publică din 2017 când a anulat mai multe concerte.

“Legenda muzicii, Malcolm John Rebennack Jr., cunoscut sub numele Dr. John, a încetat din viață în urma unui atac de cord astăzi, în jurul prânzului. Familia le mulțumește tuturor celor care l-au însoțit în călătoria lui muzicală unică și cere intimitate în aceste momente. Pregătirile de înmormântare vor fi anunțate în timp util”, se arată în comunicatul de presă apărut pe pagina oficială de Facebook a regretatului artist.

Familia prezidenţială, în doliu. A murit soţia preşedintelui

Cunoscut sub pseudonimul de scenă “Night Tripper”, artistul a adus atmosfera tradiţiei voodoo din New Orleans pe scena muzicală americană. Dr. John a obținut șase premii Grammy.

Pe numele său real Malcolm John Rebennack Jr., Dr. John şi-a început cariera ca muzician de studio în Los Angeles. La finalul anilor 1960 a devenit cunoscut solo, odată cu inventarea personajului The Night Tripper. În cartea “Up From the Craddle of Jazz”, Jason Berry, Jonathan Foose şi Tad Jones l-au numit “original”. După ce a dedicat patru albume personajului fantastic, Dr. John a devenit un exponent important al genurilor bayou funk şi jazz în New Orleans. 

Colecţia lui de piese “City That Care Forgot” a fost premiată cu Grammy în 2008, acesta fiind unul dintre cele şase trofee primite din partea Recording Academy, iar în 2011 a fost inclus în Rock and Roll Hall of Fame. A înregistrat cu artişti ca Levon Helm, Gregg Allman, Van Morrison, Harry Connick, Jr., Ringo Starr şi B.B. King şi a colaborat cu chitariştii Mike Bloomfield şi John Hammond Jr. Dr. John a apărut în documentarul “The Last Waltz” (1978) al lui Martin Scorsese, în lungmetrajele de ficţiune “Louisiana Gator Boys” şi “Blues Brothers 2000” şi în serialul HBO “Treme”.

DailyBusiness
Compania de stat în care angajații sunt plătiți regește. Șefii încasează lunar 10.000 de euro, iar membrii CA primesc 14.500 de lei pentru fiecare ședință la care participă
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Piedone demască „super-ofertele” înșelătoare din Profi: Cum sunt păcăliți clienții cu promoțiile 5+1 la bere
Fanatik.ro
Cine este bărbatul mort în accidentul horror de pe Centura Bucureştiului. Ionuţ avea 30 de ani şi juca fotbal la o echipă din Teleorman
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Anunțul oficial al autorităților. Plata se face exclusiv cu card bancar
Playtech.ro
Care este pluralul corect pentru 'fier de călcat'? 80% dintre români îl folosesc greşit
DailyBusiness
De ce mamele aflate în concediu maternal trebuie să plătească CASS. Premierul Ilie Bolojan: „Nu ne mai putem permite să fim o țară de excepții”
Adevarul
Momentul șocant în care o tânără e băgată cu forța într-o mașină, în parcarea unui supermarket din Bacău. Ce a salvat-o
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Vestea care-l îngrozește pe Putin. Decizia lui Trump schimbă tot
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Scene apocaliptice după furtunile care au făcut prăpăd în România. Un acoperiș a fost smuls de pe un bloc, în Deva
Cancan.ro
Stațiunea din România DISTRUSĂ de ape! Marea a inundat zona de plajă, astăzi 😲
Playsport.ro
CALCUL: Cât vor plăti românii pe benzină și motorină de la 1 august, după majorarea accizelor și a TVA-ului
Capital.ro
Se schimbă banii de la 1 ianuarie. Decizia luată de Parlamentul European azi, 8 iulie. Moneda națională NU va mai exista
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
VIDEO Accident mortal pe aeroport. Bărbat de 35 de ani, aspirat în motorul unui avion
Atenție, posesori de carduri bancare: riscuri majore pentru conturile voastre!
MediaFlux
Pensii mai mici cu 550 lei. Lista românilor care primesc mai puțini bani, începând cu luna august
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Încă un lot din drumul de mare viteză Craiova – Târgu Jiu face un pas înainte! Cine sunt constructorii interesați