COD RUTIER 2019. Anunţ important pentru şoferi! Se schimbă modul în care se face ITP-ul autoturismelor

Partidul Social Democrat pregătește un proiect de lege pentru realizarea ITP-ului la mașini și în străinătate. Inițiativa legislativă le aparține lui Șerban Nicolae și Tit Liviu Brăiloiu. În proiectul privind inspecția tehnică periodică sunt trecute și statele în care se va putea realiza, notează ziarul Adevărul.
Iulian Tudor
08 iun. 2019, 10:13
COD RUTIER 2019. Anunţ important pentru şoferi! Se schimbă modul în care se face ITP-ul autoturismelor

Aleșii de la PSD vor ca această activitate de inspecție periodică tehnică la mașini să se poată realiza și în afara României. Țările incluse în proiectul legislativ sunt Republica Moldova, Elveția, dar și statele membre ale Uniunii Europene. Pentru asta va fi nevoie de încheierea unui contract de franciză cu Registrul Auto Român (RAR).

Pe lângă Elveția și Republica Moldova, celelalte țări în proiectul normativ sunt Norvegia, Suedia, Liechtenstein și Islanda. Această idee vine în sprijinul românilor care au rezidență de ședere lungă în statele din afara României, care folosesc mașini înmatriculate doar pe teritoriul țării noastre.

„Activitatea de inspecţie tehnică periodică se poate realiza atât pe teritoriul României, cât şi pe teritoriul Republicii Moldova, pe teritoriul statelor membre ale Spaţiului Economic Euriopean şi pe teritoriul Confederaţiei Elveţiene, prin operatori economici autorizaţi, numai pe baza unui contract de franciză încheiat cu RAR de căre aceştia, în condiţiile legii”, scrie în proiectul depus pe 5 Mai la Senat.

Pentru a realiza ITP-ul este nevoie de cartea de identitate a autovehiculului (CIV), în copie, conformă cu originalul, certificatul de înmatriculare în original și, evident, un buletin de identitate al proprietarului mașinii. Prima etapă a verificării tehnice se bazează pe verificarea nivelului de poluare al mașinii, apoi a sistemului de frânare, iar în ultima etapă se verifică principalele elemente de siguranță ale autovehiculului.

Prețul acestei inspecții costă între 80 și 150 de lei, în funcție de tipul mașinii, dar și de stația de verificare la care merg șoferii.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Suma pe care o vor plăti românii după 29 august
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?