Codrin Ştefănescu: „N-o să ne iubească mai mult cei de la rezist”. Pleşoianu: Dăncilă e favorizată

Codrin Ştefănescu, candidat pentru un post de secretar general al PSD, a declarat, sâmbătă, după vot, că delegaţii prezenţi la Congresul PSD au ţinut cont de discursurile candidaţilor şi au votat pentru direcţia în care o va lua partidul.
Filip Stan
29 iun. 2019, 14:22
Codrin Ştefănescu:

„Delegaţii cred că au ţinut cont foarte mult de discursuri şi de tot ce se întâmplă acum în interiorul şi exteriorul partidului şi au votat ei acolo cu Dumnezeu şi cu conştiinţa lor, şi au votat în ce direcţie o s-o luăm. Alegem astăzi direcţia. Direcţia poate să fie bună sau să nu fie bună. Direcţia bună este aceea în care mergem mai departe cu pieptul înainte, capul neplecat şi nu facem blat cu adversarii noştri, pentru că, chiar dacă ne schimbăm, n-o să ne iubească mai mult cei de la #rezist, de exemplu. Va trebui să ne întărim rândurile şi să mergem mai departe aşa cum suntem obişnuiţi”, a spus Codrin Ştefănescu.

El a spus că a votat „pentru un partid al oamenilor care au încredere în noi”, dar că indiferent de rezultatul scrutinului, PSD va continua pe „direcţia tradiţională”.

„Vom continua pe direcţia noastră, tradiţională, adică un partid format din oameni curajoşi, loiali, hotărâţi, care nu dau înapoi, nu li se face frică, nu se ascund cu capul în pământ precum struţul, nu se dezic de colegi şi de camarazi căzuţi în timpul luptelor, nu lăsăm răniţi pe câmpul de luptă. Am votat pentru un partid al oamenilor care au încredere în noi şi nu mă dezic de nimic. Voi continua să-i susţin pe cei aflaţi la ananghie, voi continua ideea noastră că trebuie să facem dreptate până la capăt, pentru că în România s-au făcut multe abuzuri inimaginabile într-o ţară europeană şi într-o ţară democratică”, a spus Ştefănescu.

Liviu Pleşoianu acuză: ’Viorica Dăncilă este favorizată’

 Liviu Pleşoianu, candidat la funcţia de preşedinte al PSD, a declarat, sâmbătă, după ce a votat la Congres, că Viorica Dăncilă este favorizată în această cursă de faptul că nu este un vot în două tururi, precum şi de programarea Congresului între adoptarea Codului administrativ şi rectificarea bugetară.

„Am votat pentru un Partid Social Democrat care nu se dezice în poziţia şi atitudinea lui din 2012 şi până în prezent. O să spun o singură persoană pe care o susţin categoric şi anume Codrin Ştefănescu”, a mai spus Pleşoianu.

Citește și: Viorica Dăncilă, la Congres: Suntem la o răscruce. În acest moment, PSD nu îşi permite experienţe noi

El a precizat că va rămâne aceeaşi persoană care va spune ce gândeşte.

„Eu o să rămân aceeaşi persoană care critică pe toată lumea, care îşi face şi prieteni şi duşmani, asta e viaţa. O să spun în continuare ceea ce cred, ceea ce simt, cum am făcut şi până acum, indiferent dacă e sau nu cineva de acord cu mine”, a adăugat Pleşoianu.

 

DailyBusiness
Pensii 2025. Cu cât vor scădea pensiile de peste 3000 de lei, de la 1 august, după taxarea CASS
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Irina Columbeanu a spus tot despre iubitul francez! „Sunt deschisă!“
Fanatik.ro
Bărbatul care a lovit o femeie de faţă cu fiica ei rupe tăcerea: „M-a lovit și m-a mușcat!” Scandalul din parc explodează la Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Decizie fără precedent pentru cei care au cont la bancă. Se dau banii înapoi. Taxele au fost declarate ilegale
Playtech.ro
Anunț oficial de la PPC România. Cât vor plăti clienții acum pentru energia electrică
DailyBusiness
Gigi Becali, afectat de măsurile de austeritate anunțate de Guvernul Bolojan. Ce pensie va avea de la 1 august
Adevarul
Momentul în care un tânăr de 18 ani vandalizează un semafor pietonal în Pitești
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
Inflația accelerează: Românii, tot mai afectați de valul scumpirilor
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
kanald.ro
Un bărbat dat dispărut a fost găsit mort în burta unui piton de 8,5 metri, în Indonezia
Cancan.ro
Milionarul Mihai Bizu, care a încercat să-și înece soția în jacuzzi, și-a primit SENTINȚA! Cât va sta în spatele gratiilor
Playsport.ro
Dacă routerul WiFi are port USB, atunci ai o comoară. Iată cum îl transformi într-un...
Capital.ro
Elena Udrea, răzbunată?! Ce se întâmpla, de fapt, după gratii. Abia acum se află adevărul
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV care întoarce toate privirile la 34 de ani e fericită, după ce iubitul cu 11 ani mai mic decât ea a semnat contractul vieții
stirilekanald.ro
Infern după inundațiile din Texas: crește bilanțul la 82 de morți. Mai multe fete din tabăra de vară, încă dispărute
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
Amendă fără precedent pentru românii care stau la bloc!
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Satul care a devenit „capitala trandafirilor” din România