Căpitanul navei umanitare Sea-Watch, arestată pentru că a acostat forţat pentru a-i debarca pe migranţi

Carola Rackete, căpitanul navei umanitare Sea-Watch, arestată în Italia pentru că a acostat forţat pentru a-i debarca în cele din urmă pe migranţi, ar trebui să fie eliberată, a declarat luni ministrul afacerilor externe al Germaniei, Heiko Maas, informează AFP.
Filip Stan
01 iul. 2019, 14:27
Căpitanul navei umanitare Sea-Watch, arestată pentru că a acostat forţat pentru a-i debarca pe migranţi

„Din punctul nostru de vedere, o procedură judiciară nu se poate finaliza decât prin eliberarea Carolei Rackete”, a estimat Mass într-o postare pe Twitter. „Ne opunem incriminării operaţiunilor de salvare pe mare”, a adăugat Maas.

Carola Rackete, cetăţeană a Germaniei, 31 de ani, urmează să fie prezentată luni după-amiaza în faţa unui judecător italian în Agrigente (Sicilia), însărcinat cu validarea arestării ei, care a avut loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, potrviit Agerpres.

Tânăra femeie, plasată în arest la domiciliu în Lampedusa, ar putea fi eliberată în aşteptarea procesului său, potrivit mass-media italiene. În acest caz, ea ar trebui expulzată rapid. Ministrul de interne italian, Matteo Salvini, a dat asigurări sâmbătă că a semnat deja un decret de expulzare în această eventualitate.

„Avem nevoie urgentă de o soluţie europeană, o soluţie care să corespundă valorilor noastre europene”, a adăugat şeful diplomaţiei germane. „Tocmeala cu privire la repartizarea de refugiaţi este nedemnă şi trebuie să înceteze”, a mai notat Maas.

Carola Rackete riscă până la 10 ani de închisoare „pentru rezistenţă (opusă) unei nave de război”, după ce a obligat o navă-vedetă a poliţiei, însărcinată să o împiedice să acosteze, să se îndepărteze pentru a nu fi zdrobită de chei în noaptea de vineri spre sâmbătă, potrivit Agerpres.

Ea face de asemenea obiectul unei anchete pentru ajutor acordat imigraţiei ilegale şi pentru că a forţat miercuri blocada impusă de Salvini (extrema dreaptă) în apele teritoriale italiene, în virtutea unui decret-lege intrat în vigoare la mijlocul lui iunie, pentru a combate activitatea navelor unor ONG-uri pe care ministrul de interne italian le acuză că sunt complici ai traficanţilor de migranţi.

Într-un comunicat, Sea-Watch şi-a exprimat susţinerea pentru manevra întreprinsă de căpitan, acuzându-i pe poliţişti că au provocat incidentul, strecurându-se intenţionat între navă şi chei.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Un campion național a fost condamnat la moarte! „Viața lui este în pericol. Execuția ar putea avea loc în orice moment”
Capital.ro
Impozit mai mare cu 80% în România. Taxele se majorează de la 1 Ianuarie: Chiar dacă nu ne convine, suntem obligați
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet