Suspectul care ar fi incendiat studioul de animaţie din Japonia susţine că un roman scris de el ar fi fost plagiat

Bărbatul suspectat că a dat foc studioului de animaţie din Japonia considera că un roman scris de el a fost plagiat, conform presei japonez. 
Iulian Tudor
19 iul. 2019, 14:48
Suspectul care ar fi incendiat studioul de animaţie din Japonia  susţine că un roman scris de el ar fi fost plagiat

Bărbatul a intrat cu un cărucior şi două butoaie de benzină în clădirea studioului Kyoto Animation, în oraşul japonez Kyoto, pentru ca apoi să împrăştie benzina şi să scandeze „Muriţi!”, conform Nippon TV.

Poliţia l-a identificat pe bărbat ca fiind Shinji Aoba. El a fost reţinut de poliţişti imediat după atac, însă nu a fost arestat, a informat NHK.

„Eu am făcut-o”, a afirmat bărbatul de 41 de ani în momentul în care a fost prins de poliţie, conform Kyodo News, care informează că bărbatul a dat foc clădirii pentru că el consideră că Kyoto Animation i-a plagiat romanul.

Nippon TV a informat că suspectul este anesteziat din cauza arsurilor pe care le-a suferit, iar poliţiştii nu au putut să-l interogheze. „Părea să fie deconectat, să se enerveze, ţipa ceva despre faptul că a fost plagiat”, a afirmat o femeie care l-a văzut pe bărbat în momentul în care a fost arestat.

Incendiul a ucis 33 de persoane iar alte 10 se află în stare gravă, conform autorităţilor. Aceasta este cea mai gravă ucidere în masă din Japonia din 2001. Atunci, un atac similar a dus la moartea a 44 de persoane.

Aoba, care locuia în suburbia Saitama din Tokyo, la 480 de kilometri distanţă de Kyoto, ar fi cumpărat cele două butoaie de 20 de litri de benzină de la un magazin şi a călătorit în Kyoto cu trenul. El nu avea nicio conexiune cu Kyoto Animation, conform NHK.

Kyoto Animation, foarte cunoscută în lumea animaţiei, este o societate care produce desene animate, creează personaje, concepe şi vinde produse derivate şi serii manga, ca Munto, Lucky Star, Melancolia lui Haruhi Suzumiya sau K-On! Firma, care are de asemena o şcoală de animaţie, deţine două imobile de studio – inclusiv cel incendiat – şi are sediul în prefectura Kyoto. Ea are aproximativ 160 de angajaţi.

Incendiul a fost stins în câteva ore, însă salvatorii şi-au continuat căutările până joi seara târziu.
Aproximtiv 35 de vehicule de pompieri, ambulanţe şi numeroase vehicule de poliţie au fost trimise la faţa locului.

DailyBusiness
PNL a decis să îl susțină pe Nicușor Dan în turul doi al alegerilor prezidențiale
Spynews
Cum arată cel mai elegant oraș din Europa! Se află în Portugalia și are o frumusețe aparte
Bzi.ro
Câți ani are Ilinca, soția lui George Simion: Nimeni nu se aștepta la asta!
Fanatik.ro
Vești bune pentru clienții din România: magazinul cu produse de 5 lei la raft se extinde în țară
Capital.ro
FUGE George Simion? Cutremur total în România fix după alegeri: Este nevoit...
Playtech.ro
Ce poate face, de fapt, un preşedinte, în România? Planul lui George Simion dacă ajunge la conducerea ţării
DailyBusiness
Marcel Ciolacu: „Am ales ordinea și nu haosul. România trebuie să aibă un președinte care are deja o majoritate parlamentară”
Adevarul
Când și cum a fost racolată jucătoarea de tenis Alexandra Iordache de mafia pariurilor. Fostul său antrenor a dat totul în vileag
wowbiz.ro
Primul tur al alegerilor prezidențiale se poate contesta la CCR. Informații de ultimă oră
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Evz.ro
Rusia se implică în alegerile din România. Kremlinul exultă
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Statul ar putea rămâne fără bani pentru pensii. Avertismentul economiștilor
Cancan.ro
Alexia Eram şi iubi n-au pierdut deloc timpul pe litoral! S-au 'dezlănţuit' în mijlocul mulţimii! Atenţie, imagini interzise celor… singuri
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Marele actor de care România s-a despărțit în lacrimi. A fost cel mai îndrăgit. Nu poate fi uitat
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Traian Băsescu, despre varianta în care George Simion devine președintele României: "Ar fi groaznic"
Lia Olguta Vasilescu, prima reactie despre preluarea sefiei PSD, dupa demisia lui Marcel Ciolacu
MediaFlux
Poate fi învins George Simion în turul 2? Ce poate învăța Nicușor Dan de la Băsescu și Iohannis
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Legendarul Skype a încetat oficial să funcționeze: cum să salvezi chat-urile și fișierele