Alegerile prezidenţiale 2019. Numărul cetăţenilor din străinătate înregistraţi a depăşit 10.000

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunţat, vineri, că numărul persoanelor din străinătate care s-au înregistrat pe platforma www.votstrainatate.ro pentru a vota la alegerile prezideniale a depăşit 10.000. Preşedintele AEP, Constantin-Florin Mituleţu-Buică, spune că numărul nu este ”satisfăcător”, în condiţiile în care sunt peste cinci milioane de români în străinătate. ”M-aş fi aşteptat ca cel puţin cei 400.000 care au votat la alegerile europarlamentare să se înregistreze”, a spus Constantin-Florin Mituleţu-Buică.
Iulian Tudor
09 aug. 2019, 11:44
Alegerile prezidenţiale 2019. Numărul cetăţenilor din străinătate înregistraţi a depăşit 10.000

Conducerea AEP a prezentat, vineri, într-o conferinţă de presă, ultimele date despre pregătirea pentru alegerile prezidenţiale.

Preşedintele AEP, Constantin-Florin Mituleţu- Buică, a precizat că în prezent sunt pregătite Hotărârile de Guvern şi deciziile AEP cu privire la procesul organizatoric, calendarul de acţiuni şi deciziile privind cheltuielile.

„Încă strângem informaţii de la ministere şi aşteptăm rectificarea bugetară cu privire la sumele pe care putem să le cheltuim”, a spus preşedintele AEP, care a precizat, însă, că întârzierea rectificării bugetare nu afectează pregătirea alegerilor.

Constantin-Florin Mituleţu- Buică a precizat că numărul persoanelor care s-au preînregistrat pe platforma www.votstrainatate.ro pentru a vota la alegerile prezideniale a depăşit 10.000.

„Noi promovăm votul prin corespondenţă (…) care este una dintre măsurile de vot la distanţă care au avut un rezultat foarte bun în 2016”, a mai spus preşedintele AEP, care a explicat că 5.300 de persoane au solicitat să voteze în secţii de votare.

Mituleţu- Buică a explicat că un vot prin corespondenţă costă 25 de euro, în timp ce unul la secţia de votare costă 50 de euro.

Preşedintele AEP spune că numărul celor înscrişi pentru a vota nu este „satisfăcător”.

„Nu este satisfăcător când avem informaţii că sunt cinci milioane de cetăţeni în afară. (…) M-aş fi aşteptat ca cel puţin cei 400.000 care au votat la alegerile europarlamentare să se înregistreze”, a mai spus Constantin-Florin Mituleţu-Buică, care i-a îndemnat pe românii din afara ţării să se înregistreze, în caz contrar statul neputând să le garanteze dreptul la vot.

Întregistrarea se poate face până în 11 septembrie.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Ce caută, de fapt, Marco Rubio în România. Enigmele acordului cu SUA anunțat ca o victorie de Oana Țoiu: „Să nu fie cumva dăunătoare”
Capital.ro
Construcții ilegale în mediul urban. Primăria le va demola. Reguli și amenzi pentru cine crește păsări la oraș
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
Discurs-manifest după dispariția lui Mircea Lucescu: ”Nu presa l-a ucis! El a vrut să moară în fotbal, și-a ales destinul, iar FRF l-a încurajat”
MediaFlux
Ultimele cuvinte rostite de Răzvan Lucescu, în timpul slujbei de înmormântare a tatălui său. Cum se simțea Mircea Lucescu în ultima perioadă
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj