Atac cibernetic asupra Ministerului de Externe. Nu a fost identificat deocamdată statul care a provocat atacul

O putere străină s-a aflat în spatele celui mai recent atac cibernetic care a vizat Ministerul de Externe ceh, a anunţat marţi Comisia pentru afaceri externe, apărare şi securitate a Senatului de la Praga, deşi nu a identificat statul respectiv şi nu a oferit detalii despre acest incident, transmite Reuters.
Iulian Tudor
13 aug. 2019, 15:53
Atac cibernetic asupra Ministerului de Externe. Nu a fost identificat deocamdată statul care a provocat atacul

Cotidianul ceh Denik N a relatat marţi că atacul cibernetic asupra Ministerului de Externe ceh a avut loc în luna iunie, dar a precizat că nu a fost compromisă nicio informaţie confidenţială. Citând trei surse, cotidianul ceh a menţionat că atacul a provenit din Rusia.

Comisia pentru afaceri externe, apărare şi securitate a Senatului ceh i-a cerut guvernului să trateze cu seriozitate provocările la adresa securităţii cibernetice, citând informaţii publicate de Agenţia naţională pentru securitatea cibernetică şi a informaţiilor (NUKIB), potrivit Agerpres.

”Cu privire la cel mai recent incident, comisia declară că atacul cibernetic contra Ministerului Afacerilor Externe a fost efectuat de o putere străină, potrivit NUKIB”, a menţionat comisia senatorială într-o declaraţie postată pe site-ul camerei superioare a parlamentului ceh.

O purtătoare de cuvânt a Ministerului de Externe ceh a refuzat să facă vreun comentariu despre acest incident, informează Agerpres.

În decembrie anul trecut, serviciul de contrainformaţii ceh (BIS) a menţionat, în raportul său anual, că serviciile de informaţii ruse s-au aflat la originea atacurilor cibernetice din 2017 contra Ministerului de Externe ceh.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Speculă uriașă înainte de Universitatea Craiova – U Cluj! Cât a ajuns să coste un bilet la negru pentru meciul de titlu din Bănie
Capital.ro
Ilie Bolojan exclude o nouă coaliție cu PSD: „În condiţiile în care acest partid va fi în guvernare, PNL va fi în opoziţie”
Playtech.ro
Cum să economisești bani când toate se scumpesc. Tehnicile prin care poți reduce cheltuielile
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Uluitor! Finanțatorul din SuperLiga care a fost muncitor pe șantier înainte de a deveni milionar: ”Nu a fost nimic calculat”
MediaFlux
Horoscop financiar pentru weekendul 16-17 mai 2026. Cele patru zodii care vor putea câștiga o sumă mare de bani
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi