Papa Francisc, în turneu în cele mai sărace regiuni din lume

Călătorind în una dintre cele mai sărace regiuni ale lumii, lovită de catastrofe sanitare, schimbări climatice şi instabilitate, Jorge Bergoglio, care a crescut într-un cartier sărăcăcios din Argentina, intenţionează să-şi prezinte apropierea faţă de locuitorii acestor zone.
Iulian Tudor
02 sept. 2019, 11:11
Papa Francisc, în turneu în cele mai sărace regiuni din lume

Papa Francisc va efectua o vizită de o săptămână în Mozambic, Madagascar şi insula Mauritius. „Papa celor săraci”, care va efectua în perioada 4-10 septembrie cea de-a doua călătorie pontificală în Africa sub-sahariană, va vizita capitalele celor trei ţări din sud-estul Africii, cu riscul de a dezamăgi mozambicanii care trăiesc într-o mare sărăcie în Beira (centru), cel de-al doilea mare oraş al ţării lovit în martie de ciclonul Idai, care a făcut 600 de morţi şi a lăsat sute de mii de persoane fără adăpost. Şase luni mai târziu, numeroase persoane din Mozambic sunt afectate de lipsa unei locuinţe şi a hranei.

Pentru a marca sosirea Papei în această ţară majoritar creştină, guvernul din Mozambic a cheltuit circa 300.000 de euro pentru pregătiri, potrivit ministrului de externe, Jose Pacheco. Reparaţiile la Catedrala din Maputo şi la străzile din capitală sunt în curs de desfăşurare.

Vizita survine la o lună după semnarea unui tratat de pace istoric între guvern şi Renamo, fosta mişcare de rebeliune care a devenit principalul partid de opoziţie din ţară. Războiul civil sângeros s-a încheiat în urmă cu 27 de ani, însă Renamo nu a fost dezarmat în totalitate.

Într-un mesaj video, Papa Francisc a solicitat o consolidare a „reconcilierii frăţeşti în Mozambic şi în Africa, singura speranţă pentru o pace solidă şi de durată”. Suveranul pontif va rămâne cel mai mult timp în Madagascar, una dintre cele mai sărace ţări de pe planetă, unde trei sferturi dintre locuitori trăiesc cu mai puţin de doi dolari pe zi.

Citeşte şi Zeci de morţi şi răniţi în urma unei busculade, în Madagascar, chiar de Ziua Independenţei

Papa Francisc, care va vorbi în faţa muncitorilor de la o carieră, este aşteptat cu nerăbdare pe „Marea Insulă Roşie”, cu populaţie majoritar creştină, unde autorităţile au asfaltat deja străzile capitalei.”Aşteptăm ca 800.000 de persoane să participe la slujba celebrată de papă”, a spus părintele Gabriel Randrianantenaina, secretarul coordonator al conferinţei episcopale locale.

Papa Francisc îşi va încheia călătoria cu o vizită rapidă pe Insula Mauritius, o democraţie stabilă, la est de Madagascar. Episcopia intenţionează să-l întâmpine ca pe un „pelerin ecologist” şi a început să planteze în onoarea sa circa 200.000 de copaci. Această mică republică predominant hindusă (52%), dar care are şi importante minorităţi creştine (30% – în principal catolice) şi musulmane (18%), doreşte să celebreze diversitatea sa culturală şi religioasă.  Papa Ioan Paul al II-lea a vizitat aceste trei ţări în urmă cu treizeci de ani.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Juri Cisotti, portret de fotbalist: „Ai mei știu că sunt puțin nebun”. Interviu exclusiv
Capital.ro
Amendă de 6.000 de lei pentru români de Crăciun și Revelion. Interzis pentru românii care stau la bloc
Playtech.ro
Mega-proiectul abandonat din timpul lui Ceaușescu revine oficial la viață. Tarnița, hidrocentrala de 1.000 MW care va costa peste 1 miliard de euro
Adevarul
Rusia vrea să construiască o centrală nucleară pe Lună în următorii zece ani. Rosatom și Institutul Kurchatov, implicate în proiect
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Ce înseamnă, de fapt, Ajunul Crăciunului și de ce este considerat o noapte magică
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend