Rata şomajului din Marea Britanie este la cel mai scăzut nivel

Creşterea salariilor în Marea Britanie a rămas solidă, peste aşteptări, în perioada mai - iulie 2019, în timp ce rata şomajului s-a situat la cel mai redus nivel din 1975, arată datele publicate marţi de Oficiul Naţional de Statistică (ONS), transmit BBC şi Reuters.
Iulian Tudor
10 sept. 2019, 19:35
Rata şomajului din Marea Britanie este la cel mai scăzut nivel

Câştigurile totale, excluzând bonusurile, au urcat în ritm anual cu 3,8% în perioada de referinţă, în linie cu estimările.

Incluzând bonusurile, salariile au crescut cu 4%, faţă de un avans de 3,8%, cel mai solid ritm de creştere din 2008. Banca Angliei (BoE) se aşteaptă la un avans al salariilor de 3% la finalul acestui an.

Oficiul Naţional de Statistică a anunţat că rata şomajului a scăzut la 3,8% în perioada mai – iulie 2019, cel mai redus nivel din 1975, potrivit stiripesurse.ro.

Citeşte şi INS: Rata şomajului în formă ajustată sezonier a crescut în iulie

Numărul angajaţilor din Regatul Unit a crescut cu 31.000 în perioada mai – iulie 2019, la 32,78 milioane, în timp ce analiştii se aşteptau la 53.000. Numărul angajaţilor femei a urcat la 15,52 milioane, iar cel al bărbaţilor la 17,26 milioane.

Rata angajării s-a menţinut la 76,1%, cel mai ridicat nivel de când s-a început publicarea acestor date, în 1971. Numărul locurilor de muncă vacante a scăzut la 812.000, cel mai redus nivel din 2017.

„Rata angajării rămâne destul de constantă, la un nivel ridicat record, în timp ce rata şomajului este la cel mai redus nivel din 1975. Numărul locurilor de muncă vacante continuă să scadă de la nivelul record ridicat înregistrat recent, o mare parte din acest declin venind de la micile afaceri”, a apreciat David Freeman, şeful Departamentului de statistici privind piaţa forţei de muncă de la ONS.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Ultimele imagini cu îndrăgitul artist Ion Drăgan în viață. Cu câteva ore înainte să moară cântărețul fusese la colindat. Video
Capital.ro
S-a stins o mare voce a muzicii populare. România e în doliu de Crăciun: N-a alergat după glorie, ci după dragostea publicului
Playtech.ro
Locul de pe Pământ unde s-a înregistrat cea mai scăzută temperatură din istorie. Zăpada a acoperit clădirile până la etajul doi
Adevarul
Europa, din nou în alertă: un virus mortal, mai periculos decât COVID, a fost confirmat în Franța
wowbiz.ro
Doliu în lumea folclorului din România! Ion Drăgan a murit chiar în prima zi de Crăciun
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Tradiții și obiceiuri în noaptea de Revelion 2026. Mersul cu Plugușorul
iamsport.ro
Radu Banciu, dezlănțuit! L-a numit ”prostănacul anului” pe faimosul milionar: ”Fondatorul prostiei în această țară! E prostul fudul al neamului românesc”
MediaFlux
Boala de Crăciun. Afecțiunea de care se știe foarte puțin la momente festive
stirilekanald.ro
A murit cunoscutul om de afaceri gălățean, Corneliu Istrate
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend