Rusia provoacă din nou: Două avioane de luptă F-16 belgiene au interceptat patru avioane ruseşti în spaţiul aerian al NATO

Avioanele de luptă belgiene de tip F-16 desfăşurate la sfârşitul lunii august în Lituania au interceptat, marţi, patru avioane ruseşti care survolau fără autorizaţie spaţiul aerian al NATO. Este vorba despre două avioane TU-160 Blackjack (Tupolev) şi de două avioane Suhoi SU-27.
Iulian Tudor
23 sept. 2019, 19:43
Rusia provoacă din nou: Două avioane de luptă F-16 belgiene au interceptat patru avioane ruseşti în spaţiul aerian al NATO

„Cele două aparate de luptă F-16 au escortat în mod preofesional aceste avioane până la frontiera cu NATO, au informat Forţele Aeriene Belgiene.

Aviaţia aliată a fost desfăşurată în martie 2004, la data care marchează extinderea NATO în şapte ţări din Europa de Est.

Avioanele de vânătoare trebuie să fie pregătite să decoleze în orice minut, 24 de ore din 24 şi şapte zile din şapte, pentru a proteja, în numele solidarităţii între aliaţi, spaţiul aerian al Estoniei, Letonia şi Lituanie. 

Aceste ţări sunt membre ale Alianţei Nord-Atlantice din 2004, dar au ales să nu se doteze cu avioane de luptă.

DailyBusiness
ÎCCJ acuză Guvernul că pune presiune pe justiție după sesizarea CCR: „Procesele se soluționează în sala de judecată, nu în spațiul public”
Spynews
Casa Alinei Pușcaș s-a inundat! Prezentatoarea a golit apa cu gălețile: ”Nu am mai trăit așa ceva”
Fanatik.ro
Veste uriașă pentru Cristiano Ronaldo! Familia Simpson a prezis finala Campionatului Mondial 2026 încă din 1997. Video
Capital.ro
Restricții privind accesul copiilor la rețelele sociale în întreaga UE. Anunțul este așteptat în septembrie
Playtech.ro
Românii, dezamăgiți de cea mai frumoasă plajă din Thassos. Ce le-a dat bătăi de cap la Marble Beach: „Nu am găsit nimic din ce vedeam pe Instagram”
Adevarul
Pariuri pe platforma Polymarket pentru prăbușirea lui Putin. Un utilizator misterios mizează pe înlăturarea liderului de la Kremlin până la sfârșitul anului
wowbiz.ro
Răsturnare șoc în cazul morții lui Radu Mărginean. Ce s-a descoperit la necropsie. Raportul medico-legal a fost finalizat
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Andrei Singureanu, fost concurent la un show de talente, dispărut de o lună în Portugalia. Familia îl caută cu disperare
iamsport.ro
Au distrus o națională din optimile CM 2026: ”Jalnică, o tristețe de fotbal, e de neprivit!” / ”El e efectiv ultimul om care să dea lecții”
MediaFlux
Prețul carburanților va scădea. Măsurile anunțate de Guvern
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?