Director de bancă găsit mort. Era martor într-un caz de spălare de bani, de 200 miliarde de euro

Poliţia îl caută pe Rehe de luni, de când acesta a dispărut din casa lui din Tallinn, capitala Estoniei. Rehe era martor într-un caz de spălare de bani în valoare de sute de miliarde de euro.
Iulian Tudor
25 sept. 2019, 16:09
Director de bancă găsit mort. Era martor într-un caz de spălare de bani, de 200 miliarde de euro

Aivar Rehe a condus subsidiara estoniană a Danske Bank în perioada 2007-2015 şi este anchetată în mai multe ţări între care figurează Statele Unite, Marea Britanie, Danemarca şi Estonia.

În această fraudă ar fi implicaţi banii mafiei ruse.

În luna august, directorul general Eric Tabanou a dat o vestea-trăznet pentru zeci de salariaţi şi sezonieri: „într-o săptămână totul se va opri”.

„În prezent, avem peste 200 de angajaţi…Este dramatic pentru că există un adevărat savoir-faire”, se plânge directorul de la France Tabac.

Problemele au început în 2010, odată cu oprirea ajutoarelor europene. „Producţia s-a redus de la an la an iar anumite produse nu mai erau în concordanţă cu aşteptările pieţei. În paralel, sufeream de pe urma concurenţei exagerate a producătorilor de ţigarete care încercau să economisească fiecare cent”, susţine Eric Tabanou, care a criticat de asemenea politicile de sănătate publică din Franţa, unde aproximativ 80% din preţul ţigaretelor îl constituie taxele.

 


DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Datorii de 8 milioane de euro în SuperLiga! Clubul de tradiție, la un pas de faliment: ”Pune lacătul pe club!”. Exclusiv
Capital.ro
Raportul CSAT din 2024. De ce s-au anulat alegerile? Ce spune despre Călin Georgescu și Rusia
Playtech.ro
Semnalele poliţiştilor din intersecţii. Când trebuie să opreşti maşina sau să măreşti viteza
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Toți proprietarii de locuințe trebuie să știe asta. Ce obligații au aceștia, chiar și atunci când apartamentul e gol
iamsport.ro
Tamaș a intrat prin video la emisiune și a lăsat mască pe toată lumea: ”Băi, nebunule, suntem în direct! Nu ești sănătos la cap, oprește-te”
MediaFlux
Fostul ministru al Sănătății, Eugen Nicolaescu, se tratează. A luat drumul farmaciilor ieftine în rând cu pensionarii FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde