Brexit: Uniunea Europeană a cerut propuneri noi din partea britanicilor privind ieşirea Marii Britanii din UE

Discuţiile între europeni şi britanici cu privire la Brexit s-au reluat luni la Bruxelles, iar echipa negociatorului-şef UE al Brexitului Michel Barnier aştepta să afle dacă Boris Johnson a acceptat să-şi modifice propunerile cu privire la punctele ”problematice” ale planului său în vederea ieşirii Regatului Unit din Uniunea Europeană (UE), relatează AFP potrivit news.ro.
Filip Stan
07 oct. 2019, 14:50
Brexit: Uniunea Europeană a cerut propuneri noi din partea britanicilor privind ieşirea Marii Britanii din UE

David Frost, emisarul premierului britanic, era prezent la o primă sesiune de lucru, luni, cu Paulina Dejmak-Hack, o membră a echipei negociatorului UE. O a două sesiune urma să aibă loc luni după-amiaza, au anunţat cele două părţi.

”Este ocazia ca Regatul Unit să prezinte propuneri mai detaliate”, a subliniat o purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene (CE) Mina Andreeva.

”Fiecare zi contează”, a avertizat ea. ”Avem nevoie de o soluţie şi nu de aranjamente care pot fi revocate sau lăsate unor negocieri ulterioare”, a subliniat ea, potrivit news.ro.

Europenii refuză dreptul de veto pe care Londra vrea să-l acorde Adunării şi Excutivului nord-irlandeze şi consideră ”problematice” propunerile din plan cu privire la controale vamale între provincia britanică Irlanda de Nord şi Republica Irlanda, după Brexit.

”Londra vrea să ajungă la un acord, dar un acord susţinut de parlamentari implică un compromis al tuturor părţilor”, a subliniat luni un oficial britanic. ”Regatul Unit a făcut o ofertă importantă, dar este timpul ca CE să arate că şi ea este dispusă să facă compromisuri. Dacă lucrurile nu stau aşa, Regatul Unit va pleca fără acord”, a avertizat el, potrivit news.ro.

Dacă Guvernul britanic ”nu revine cu propuneri noi cu privire la două probleme grave pe care le-am semnalat, eu nu văd cum am putea avansa”, a avertizat Michel Barnier sâmbătă, la un eveniment organizat de ziarul Le Monde.

Propunerile prezentate săptămâna trecută de premier în vederea înlocuirii acordului încheiat de Teheresa May au fost respinse de europeni. Ei le-au dat britanicilor o săptămână – până vineri – să le modifice, pentru a evita un ”no deal” la 31 octombrie. Dacă Guvernul britanic ”nu revine cu propuneri noi cu privire la două probleme grave pe care le-am semnalat, eu nu văd cum am putea avansa”, a avertizat Michel Barnier sâmbătă, la un eveniment organizat de ziarul Le Monde, potrivit news.ro.

Ministrul britanic însărcinat cu Brexitul s-a arătat deschis, duminică, unor discuţii cu privire la problema sensibile a aranjamentelor nord-irlandeze prevăzute în planul Brexitului al lui Boris Johnson şi a îndemnat totodată UE să se arate ”flexibilă”.

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anca Dimancea anunță vești proaste pentru multe zodii. Luna falsă aduce trădări și probleme de sănătate
Capital.ro
Codul Rutier 2025. Interzis pe parbriz. Iei amendă de 1.800 de lei și rămâi fără certificatul de înmatriculare
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Singurul loc din România unde șoferilor li se recomandă să nu se uite înainte
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
O profesoară de matematică din Hunedoara a murit după ce și-a dat foc în plină stradă. De ce ar fi recurs la acest gest extrem
Cancan.ro
TRAGEDIE în lumea sportului! Vedetă a culturismului, ucisă cu ciocanul de soț 😱
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Serviciu militar! Decizie în România pentru cei de 18–45 ani. Ai termen să răspunzi 31 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Amenzi pentru chiriașii care nu au noua adresă în buletin. Legea a intrat deja în vigoare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații