Dan Barna, către Viorica Dăncilă: Este cel mai incompetent guvern pe care l-a avut România după 1989

Liderul USR, Dan Barna, a criticat vehement în Parlament guvernul condus de Viorica Dăncilă în ziua moţiunii de cenzură. Liderul USR a amintit că doar anul trecut au emigrat peste 230.000 de români. Practic, a dispărut un oraş de mărimea Galaţiului.
Filip Stan
10 oct. 2019, 08:16
Dan Barna, către Viorica Dăncilă: Este cel mai incompetent guvern pe care l-a avut România după 1989

„Am început ziua cu acel sentiment pe care sper că l-au trăit toți în dimineața bacalaureatului. Azi, Parlamentul României dă bacalaureatul în fața cetățenilor. Astăzi avem șansa să trecem acel examen și toată România este cu ochii pe noi. Nominalizarea Vioricăi Dăncilă a fost o greșeală. Nu v-am susținut nici atunci, nu o vom face nici astăzi și nu cred că este vreo surpriză.

Conduceți unul din cele mai incompetente guverne din ultimii 30 de ani. De fapt, am și pariat că acesta este cel mai incompetent guvern pe care l-a avut România după revoluție. Este totuși un lucru bun pe care l-ați făcut, nu pentru că ați crezut în el, ci de frica consecințelor…acela că nu l-ați scăpat pe Liviu Dragnea de pușcărie, atunci când puteați să o faceți. Suntem la al treilea program de guvernare. Doar anul trecut au plecat din ţară 230.000 de români, un număr comparabil cu populaţia oraşului Galaţi”, a susținut Dan Barna în Parlament.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
A fost găsită moartă femeia dată dispărută după o operație estetică. Unde a fost abandonat trupul ei
Fanatik.ro
Lobby american pentru reactorul de 5 miliarde de la Doicești. Proiectul criticat de Bolojan, promovat insistent de apropiați ai lui Trump
Capital.ro
Planul lui Călin Georgescu. Cele 8 soluții care ar transforma România într-o mare industrie mondială
Playtech.ro
Salariile nu mai țin pasul cu scumpirile, românii resimt tot mai puternic criza. 57% dintre angajaţi iau în calcul schimbarea locului de muncă
Adevarul
Drumurile care au rezistat aproape două milenii. Cum arată șoselele de piatră construite de romani în Dacia
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mamă s-a aruncat de la etaj împreună cu trei dintre copiii săi! Cu ce probleme s-ar fi confruntat femeia
iamsport.ro
Dezvăluiri copleșitoare despre controversatul finanțator din Liga 1: ”A murit sărac! Mitică Dragomir îi mai trimitea bani”
MediaFlux
Mesaje de „La mulți ani” pentru cei care poartă numele de Constantin sau Elena
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi