ALERTĂ MONDIALĂ: Petrolier iranian, lovit de rachete

Un petrolier iranian a fost atins vineri de două tiruri de rachetă, la Marea Roşie, la aproximativ 100 de kilometri distanţă de portul saudit Jeddah, cauzând o scurgere de petrol, a anunţat proprietarul navei, relatează AFP.
Filip Stan
11 oct. 2019, 08:25
ALERTĂ MONDIALĂ: Petrolier iranian, lovit de rachete

Un petrolier iranian a fost lovit vineri de două presupuse rachete în timp ce nava se afla la circa 100 de km de portul saudit Jeddah, incident care a provocat o scurgere de petrol în Marea Roşie, a indicat operatorul vasului, citat de AFP şi Reuters.

Compania naţională iraniană (National Iranian Tanker Company /NITC/), operatorul administrativ al flotei de petroliere în Iran, a indicat într-un comunicat că cele ‘două explozii’ care au lovit carena navei au fost ‘probabil provocate de lovituri cu rachete’.

‘Toţi membrii echipajului sunt vii şi nevătămaţi’, a adăugat NITC, precizând că persoanele de la bordul ‘Sabiti’ încearcă să repare distrugerile provocate.

‘Nu a existat niciun incendiu la bordul’ petrolierului, a afirmat compania de stat iraniană care deţine nava, dezminţind informaţiile difuzate anterior de televiziunea de stat a Iranului, potrivit căreia petrolierul a luat foc în urma unei explozii.

Anterior, agenţiile de presă internaţionale, citând media oficiale de la Teheran, au comunicat că un petrolier iranian a luat foc în urma unei explozii în timp ce nava se afla în apropiere de portul saudit Jeddah (vest).

Potrivit experţilor citaţi de agenţia de presă iraniană Isna, ar fi vorba de un ‘atac terorist’, autorităţile de la Teheran declanşând o anchetă care este în curs de desfăşurare, informează Reuters.

Acest incident intervine pe fondul tensiunilor între Iran, pe de o parte, şi Arabia Saudită şi aliatul ei american, pe de altă parte.

În septembrie, Riadul şi Washingtonul au acuzat Teheranul că s-ar afla în spatele atacurilor împotriva a două importante rafinării din estul Arabiei Saudite, atacuri revendicate de rebelii houthi din Yemen. Iranul a dezminţit orice implicare.

Presupusul atac de vineri survine după ce mai multe petroliere au fost sechestrate de Iran în ultimele luni în regiunea Golfului şi reţinerea în iulie în largul Gibraltarului (extremitatea sudică a Spaniei) a unui petrolier iranian, autorizat să plece la 15 august. 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Contracte de zeci de milioane pentru uniforme: cine îmbracă polițiștii de frontieră până în 2027
Capital.ro
UPDATE: Decizie pentru Călin Georgescu și Potra în dosarul de lovitură de stat. Curtea de Apel București a dat undă verde
Playtech.ro
Oficial: pensionarii primesc ajutoare în două tranșe. Lunile în care se vor face plățile și cine va primi până la 1.000 de lei
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
wowbiz.ro
Rezultate autopsie Cristian Staicu. Ce au descoperit legiștii despre moartea medicului din București
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Anchetatorii iau in calcul 3 ipoteze în cazul medicului incendiat în propriul apartament. Apropiații fac dezvăluiri despre ultimele clipe din viața lui
iamsport.ro
BOMBĂ! Gigi Becali a vorbit cu ministrul Radu Miruță despre Steaua: ”A zis că așteaptă o ofertă”
MediaFlux
Cum a fost găsit Coiful de la Coțofenești și cele două brățări dacice din aur: Suspecții au încheiat acorduri cu justiția VIDEO
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj