Atentat cu camion-capcană în Afganistan. Sunt morţi şi răniţi, între care poliţişti şi elevi dintr-o o şcoală religioasă

Un atentat cu camion-capcană s-a soldat, miercuri, cu moartea a trei persoane, între care şi doi poliţişti şi cu rănirea a peste 20 de persoane, majoritatea elevi de şcoală care se aflau în instituţie când s-a produs atacul, au informat autorităţile locale.
Sânziana Stancu
16 oct. 2019, 11:29
Atentat cu camion-capcană în Afganistan. Sunt morţi şi răniţi, între care poliţişti şi elevi dintr-o o şcoală religioasă

Atacul a avut loc în provincia Laghman şi a vizat un cartier general al poliţiei regiunii, potrivit  purtătorului de cuvânt al Ministerului de Interne, Nasrat Rahimi.

Explozia a fost atât de puternică, încât edificiul a fost dătâmat parţial. Aproximativ, zece elevi au fost răniţi, după ce geamurile ferestrelor au explodat pur şi simplu, transformându-se în cioburi.

„Deflagraţia a fost „enorm de puternică”, au povestit elevii şvolii atacate. 

Ezatullah, unul dintre elevii şcolii.

„Eram în clasă şi citeam din Coran, când am văzut un camion roşu care venea cu viteză spre şcoala noastră. Pentru momen, nu ştiam ce vom face”, au povestit copiii. 

„Am ajuns la spital în stare de inconştienţă”, povestit o elevă.

Talibanii au revendicat atentatul. Cel puţin 192 de şcoli au fost ţinta atentatelor şi peste 1.000 au fost închise în Afganistan, anul trecut, din cauza nesiguranţei. De asemenea, 500.000 de copii nu beneficiază de educaţie, potrivit statisticilor ONU.

Provinciile din estul Afganistanului, printre care se numără şi Laghman, sunt scena unor atacuri frecvente din partea talibanilor împotriva forţelor de ordine. Aceste atacuri fac în mod regulat victime printre civili.

În ultimele luni, violenţele s-au concentrat în jurul alegerilor prezidenţiale. Atacurile au făcut mai mult de 450 de civili de victime, dintre care 85 au murit, în timpul campaniei electorale şi în primul tur al alegerilor organizat în 28 septembrie, atacuri comise în special de talibani, a anunţat marţi Organizaţia Naţiunilor Unite (ONU).

Copiii afgani suferă cel mai mult din cauza situaţiei de securitate din ţara lor. Nu mai puţin de 192 de şcoli au fost ţinta unor atacuri şi peste 1.000 au fost închise în Afganistan anul trecut, din motive de securitate, potrivit Fondul Internaţional pentru Urgenţe ale Copiilor al Naţiunilor Unite (UNICEF). În jur de 500.000 de copii şi-au văzut astfel „refuzat dreptul lor la educaţie”, deplânge agenţia ONU.

Atentatul din Lagham a survenit la o zi după prăbuşirea unui elicopter al armatei afgane, accident în care au murit şapte soldaţi, potrivit Ministerului Apărării afgan.

 

 

 

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Mihaela Borcea, în doliu! A murit tatăl ei: "S-a oprit o parte din lumea mea…”
Fanatik.ro
Falimentul bate la ușa unui club de tradiție din SuperLiga: „150 de creditori!”. Jucătorii pierd sute de mii de euro, președintele și-a luat banii din drepturile tv
Capital.ro
Ministerul Energiei anunță că sistemul energetic rămâne stabil după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Nu există riscuri pentru alimentarea cu energie electrică la nivel național
Playtech.ro
Ce semne pot indica prea mult mangan în apa de la robinet. Poate fi folosită pentru spălat sau gătit?
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Răsturnare de situație privind noul Guvern! Sorin Grindeanu a confirmat
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat